Predstavljamo SonS projekte 2 | Profil Klett

WEBINAR

Predstavljamo SonS projekte 2

Predavač: Draženka Kovačević, prof. biologije i kemije, učitelj mentor, Adrijana Kordić, učiteljica njemačkog i hrvatskog jezika, Anita Mustać, učitelj izvrsni savjetnik biologije, Tamara Valčić, učitelj savjetnik tehničke kulture, Zrinka Klarin, učitelj savjetnik geografije Srijeda 13. 03. 2024.18:00 WEBINAR
Ocijeni: 
5
Prosjek: 5 (1 vote)

Seriju webinara Science on Stage nastavljamo prezentacijom sljedećih dvaju projekata koji će predstavljati Republiku Hrvatsku na međunarodnom festivalu u gradu Turku u Finskoj.

 

1. "Kad se male ruke slože, sve se može!"

 

Kratki opis projekta:

 

„Kad se male ruke slože, sve se može“ projekt je učenika sedmih i osmih razreda nastao pod temom „Poduzetništvo“ u sklopu projektnog tjedna u školi. Inspirirani scenarijem poučavanja iz „Edutorija“, u okviru međupredmetne teme „Poduzetništvo i održivi razvoj“, nastala je ideja, čiji je cilj uvesti učenike u poduzetničke vode i u profesionalno usmjeravanje učenika razreda. Učenici su imali zadatak osnovati i osmisliti djelatnost za svoj OPG. U pripremnoj fazi projekta zasadili su sadnice koje su koristili prilikom postavljanja sustava za hidroponični uzgoj biljaka kao načina ekološkog i održivog uzgoja, izradili su i biljne terarije, mini vrtove u staklenim posudama, istražili i odredili njihovu tržišnu cijenu za planiranu prodajnu izložbu u okviru sajma poduzetništva u školi. Posjetili su tvrtku „Vupik“ s ciljem upoznavanja tehnologije uzgoja biljaka i tržišnog poslovanja tvrtke. U školi raspravljaju o poslovanju, održivoj poljoprivredi i ekološkom otisku. Izvođenjem pokusa „Fotosinteza izbliza“ istražuju kako količina svjetlosti utječe na proces fotosinteze. Za prezentiranje OPG-a izradili su prezentaciju, naslovnu stranu časopisa „Eko-magazin“ za promoviranje OPG-a koji provodi održivi razvoj i inovativni način uzgoja, dvojezični razvoj biljke, recepte za salatu, sve izrađeno u alatu „Genially“. U alatu „Audacity“ osmišljena je reklama na njemačkom jeziku. Za plasiranje proizvoda na tržište i stvaranje konkurentnosti ali i dostupnosti stranim kupcima, u alatu „Webador“ izradili su webstranicu sa  webshop-om. Sažetak projektnog tjedna kreiran je u formatu video i obrađen u alatu „Filmora“ koji je postavljen na webstranicu i youtube-kanal škole.

2. "Zelena arhitektura"

 

Kratki opis projekta:

Cilj projekta je podići svijest učenika o problemima uzrokovanim klimatskim promjenama, onečišćenjem okoliša i potrošnjom prirodnih resursa. Cilj aktivnosti je razviti model održive zgrade u održivom gradu koji potiče korištenje obnovljivih izvora energije, štedi vodu i energiju, odvaja i reciklira otpad te doprinosi smanjenju klimatskih promjena i onečišćenja. Sudjelovanjem u projektu učenici aktivno zagovaraju društvene promjene, razvijaju kreativnost, motoričke i digitalne vještine te timski rad. Projekt je suradnja STEM predmeta - Biologije, Geografije i Tehničke kulture.
 

 

Snimku webinara možete pogledati ovdje.

avatar
Draženka Kovačević, prof. biologije i kemije, učitelj mentor
Draženka Kovačević rođena je 2. ožujka 1968. godine u Osijeku. Diplomirala je 2002. godine na Pedagoškom fakultetu u Osijeku te stekla zvanje profesorice biologije i kemije. Nakon završetka studija obavljala je poslove stručne voditeljice u parku prirode Kopački rit. U privatnoj „Gimnaziji Gaudeamus“ radila je u nastavi te sudjelovala na projektu škole u prirodi. Sudjelovala je i na školskom, županijskom i državnom natjecanju iz kemije. Od 2007. godine stalna je zaposlenica „Osnovne škole Dragutina Tadijanovića“ u Vukovaru na radnom mjestu nastavnice prirode, biologije i kemije. Radu škole doprinosi velikom angažiranošću u različitim projektima i radionicama. Također, aktivna je u promicanju novih ideja i tehnologija te je uključena u projekt eksperimentalne organizacije nastave i e-škole, kao nastavnica STEM predmeta. Članica je županijskog povjerenstva natjecanja iz kemije i redovito sudjeluje u županijskim i školskim natjecanjima. Aktivno sudjelovala na 18. i 19. CARNET-ovoj korisničkoj konferenciji, predstavljajući konferencijski rad u sklopu teme "Primjeri dobre prakse e-Škole", pod nazivom "Istražujem zapisujem i dijelim jer kemija je svugdje oko nas te Ogledni sat "Slatko? Da, ali kratko - biologija i matematika u kuhinji". Godine 2018. na CARNET-ovoj korisničkoj konferenciji u Šibeniku sudjeluje prezentirajući interaktivno izlaganje „Kako ispričati STEM priču?“, s kolegicom I. Mažar Marušić. Također sudjeluje na konferenciji CUC 2022 s kolegicom Adrijanom Kordić te izlaže rad "I moje ideje su bitne".
avatar
Adrijana Kordić, učiteljica njemačkog i hrvatskog jezika
Adrijana Kordić rođena je 1983.g. u Kaknju, Bosna i Hercegovina. Osnovnu školu završila je u Garrelu, Njemačkoj, a Opću gimnaziju u Stocu, Bosni i Hercegovini. Diplomski studij njemačkog jezika i književnosti i hrvatskog jezika i književnosti završila je 2007.g. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru te stekla akademski naziv profesorica njemačkog jezika i književnosti i hrvatskog jezika i književnosti. Nakon završetka studija zapošljava se u Srednjoj školi Stolac gdje osim nastavničkih poslova vodi i koordinaciju školskih aktivnosti u suradnji s Nansen dialogue center Mostar i provodi integrirane obrazovne aktivnosti, projekte u zajednici i zagovaranje reforme obrazovne politike. 2010.godine preseljava se u Hrvatsku i od tada je zaposlena u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića na radnom mjestu učiteljice njemačkog jezika. Provodi natjecanja i sudjeluje u školskim i županijskim natjecanjima iz njemačkog jezika. Redovito sudjeluje u radionicama za digitalno obrazovanje nastavnika u sklopu CARNET-ovog projekta E-škole. Aktivno sudjeluje u školskim projektima i koristi digitalne alate kao što su Genially, Canva, Filmora, Wordpress, svojevremeno Aurasma/HP Reveal, Wordart, Wordwall, Kahoot, alate umjetne inteligencije. U sklopu projektnog tjedna u školi 2016.g. provela je projekt „Njemačka- zemlja ideja“. Svoje primjere iz prakse prezentira na županijskim stručnim vijećima njemačkog jezika. Sudjelovala je na konferenciji CUC 2022 s kolegicom Draženkom Kovačević s radom "I moje ideje su bitne" te na CUC-u 2023 s radom "Deutsch Express" kojim je predstavila jednogodišnji projekt „Deutsches Kulturjahr“ proveden u šk. god. 2022./2023. Također je stalni sudski tumač za njemački jezik Osječko-baranjske županije.
avatar
Anita Mustać, učitelj izvrsni savjetnik biologije
Anita Mustać diplomirala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu gdje stječe zvanje dipl.ing.biologije – smjer molekularna biologija. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Biologije i Prirode. Kao voditeljica Županijskog stručnog vijeća učitelja biologije zadarske županije organizira i održava predavanja i radionice te organizira i provodi natjecanja iz biologije na županijskoj razini. S učenicima sudjeluje na školskim, županijskim, državnim i međunarodnim natjecanjima iz područja Biologije, Biosigurnosti i biozaštite te EU-Conexus. Sudjeluje u nacionalnim i međunarodnim projektima kao što su SEMEP, Biosigurnost i biozaštita, Globe, Festival znanosti, Erasmus+KA1, eTwinning, EU-Conexus i Blue Connect. Dugogodišnji je član Državnog povjerenstva za natjecanje iz biologije i Stručnih radnih skupina Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Promovirana je u zvanje učitelja izvrsnog savjetnika te je pet puta nagrađena od strane MZO kao jedna od najuspješnijih odgojno-obrazovnih djelatnika u Republici Hrvatskoj.
avatar
Tamara Valčić, učitelj savjetnik tehničke kulture
Tamara Valčić je diplomirala je na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu gdje stječe zvanje mag.ing.brodogradnje. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Tehničke kulture. Kao voditeljica Županijskog stručnog vijeća učitelja tehničke kulture zadarske županije organizira i održava predavanja, radionice i stručne ekskurzije. Kontinuirano organizira i sa učenicima sudjeluje na školskim i županijskim i državnim natjecanjima iz tehničke kulture i Sigurnosti u prometu. Dugogodišnji je član Udruge Foto-kino-video kluba Zadar i Društva pedagoga tehničke kulture. Svojim radom doprinosi struci i promiče ostvarivanja zajedničkih potreba i interesa udruga u realizaciji programa u suradnji sa školama. Autorica je udžbenika, radnih bilježnica i radnih materijala za 5. i 6. razred osnovne škole. Sudjeluje u nacionalnim i međunarodnim projektima kao što su Festival znanosti, Erasmus+KA1, projekt HAZU „Upoznajmo hrvatsku znanstvenu baštinu“, projekt eTwinning, EU-Conexus i Blue Connect projekt. Promovirana je u zvanje učitelja savjetnika te je nagrađena od strane MZO kao jedna od najuspješnijih odgojno-obrazovnih djelatnika u Republici Hrvatskoj.
avatar
Zrinka Klarin, učitelj savjetnik geografije
Zrinka Klarin diplomirala je na Sveučilištu u Zadru gdje stječe zvanje profesor geografije i sociologije. Radi u OŠ Šime Budinića kao učiteljica Geografije. Voditelj je međunarodnog projekta GLOBE u OŠ Šime Budinića te međunarodni GLOBE trener. S učenicima aktivno sudjeluje u brojnim projektima i natjecanjima na školskoj, županijskoj, državnoj i međunarodnoj razini. U svom radu često surađuje s različitim institucijama kao što je NASA, Državni hidrometeorološki zavod, Hrvatsko geografsko društvo i dr. Član je povjerenstva za polaganje stručnih ispita iz geografije u Primorskoj regiji. Promovirana je u zvanje učitelja savjetnika te je 3 puta nagrađena od strane MZO kao jedna od najuspješnijih odgojno-obrazovnih djelatnika u Republici Hrvatskoj.