Seriju webinara Science on Stage nastavljamo prezentacijom sljedećih dvaju projekata koji će predstavljati Republiku Hrvatsku na međunarodnom festivalu u gradu Turku u Finskoj.
1. "Kad se male ruke slože, sve se može!"
Kratki opis projekta:
„Kad se male ruke slože, sve se može“ projekt je učenika sedmih i osmih razreda nastao pod temom „Poduzetništvo“ u sklopu projektnog tjedna u školi. Inspirirani scenarijem poučavanja iz „Edutorija“, u okviru međupredmetne teme „Poduzetništvo i održivi razvoj“, nastala je ideja, čiji je cilj uvesti učenike u poduzetničke vode i u profesionalno usmjeravanje učenika razreda. Učenici su imali zadatak osnovati i osmisliti djelatnost za svoj OPG. U pripremnoj fazi projekta zasadili su sadnice koje su koristili prilikom postavljanja sustava za hidroponični uzgoj biljaka kao načina ekološkog i održivog uzgoja, izradili su i biljne terarije, mini vrtove u staklenim posudama, istražili i odredili njihovu tržišnu cijenu za planiranu prodajnu izložbu u okviru sajma poduzetništva u školi. Posjetili su tvrtku „Vupik“ s ciljem upoznavanja tehnologije uzgoja biljaka i tržišnog poslovanja tvrtke. U školi raspravljaju o poslovanju, održivoj poljoprivredi i ekološkom otisku. Izvođenjem pokusa „Fotosinteza izbliza“ istražuju kako količina svjetlosti utječe na proces fotosinteze. Za prezentiranje OPG-a izradili su prezentaciju, naslovnu stranu časopisa „Eko-magazin“ za promoviranje OPG-a koji provodi održivi razvoj i inovativni način uzgoja, dvojezični razvoj biljke, recepte za salatu, sve izrađeno u alatu „Genially“. U alatu „Audacity“ osmišljena je reklama na njemačkom jeziku. Za plasiranje proizvoda na tržište i stvaranje konkurentnosti ali i dostupnosti stranim kupcima, u alatu „Webador“ izradili su webstranicu sa webshop-om. Sažetak projektnog tjedna kreiran je u formatu video i obrađen u alatu „Filmora“ koji je postavljen na webstranicu i youtube-kanal škole.
2. "Zelena arhitektura"
Kratki opis projekta:
Cilj projekta je podići svijest učenika o problemima uzrokovanim klimatskim promjenama, onečišćenjem okoliša i potrošnjom prirodnih resursa. Cilj aktivnosti je razviti model održive zgrade u održivom gradu koji potiče korištenje obnovljivih izvora energije, štedi vodu i energiju, odvaja i reciklira otpad te doprinosi smanjenju klimatskih promjena i onečišćenja. Sudjelovanjem u projektu učenici aktivno zagovaraju društvene promjene, razvijaju kreativnost, motoričke i digitalne vještine te timski rad. Projekt je suradnja STEM predmeta - Biologije, Geografije i Tehničke kulture.
Snimku webinara možete pogledati ovdje.