Prirodoslovlje u predškoli i osnovnoj školi | Profil Klett

WEBINAR

Prirodoslovlje u predškoli i osnovnoj školi

Predavač: Diana Vlahović, Božena Mitić, Vedran Vulić Utorak 11. 06. 2024.19:00 WEBINAR
Ocijeni: 
5
Prosjek: 5 (1 vote)

Prijavite se na webinar i saznajte koje su prednosti dviju NOVIH radnih bilježnica za razvijanje prirodoslovne pismenosti učenika osnovne škole i predškolaca.

 

Pokusi iz rukava i Poznato-nepoznato o biljkama pridonose razvijanju prirodoslovne pismenosti učenika poticanjem znatiželje, promicanjem kritičkog mišljenja te razvoju vještina na temelju:
 

• promatranja i opažanja

• postavljanja pitanja

• oblikovanja hipoteze

• procjene i mjerenja

• istraživanja i eksperimentiranja

• donošenja zaključaka

• analiziranja.

 

Pokusi iz rukava, radna bilježnica za djecu od 5 do 8 godina

autor: Vedran Vulić
 

• radna bilježnica omogućuje svakomu djetetu otkrivanje različitih područja STEM-a izvodeći jednostavne, sigurne i zabavne pokuse

• upute za izvedbu pokusa namijenjene su moderatoru pokusa, dok radni listić koji prati pokus, rješava dijete

• svi pokusi osmišljeni su tako da zadovoljavaju kriterije pristupačnosti tvari i pribora te jednostavnost u izvedbi

 

Poznato-nepoznato o biljkama, radna bilježnica iz botanike za učenike razredne i predmetne nastave u osnovnoj školi

autorice: Diana Vlahović i Božena Mitić
 

• korištenjem ove radne bilježnice učenici, ali i predškolci, naučit će razlikovati najčešće biljke koje rastu u kontinentalnome šumskom području Republike Hrvatske, kao i njihovu primjenu u različitim područjima ljudskoga života

• potiče učenike na istraživanje biljnoga svijeta te im omogućuje razvoj vještina promatranja i zapažanja, što je ključno za razvijanje prirodoslovnoga načina razmišljanja

 

Snimku webinara pogledajte ovdje.

avatar
Diana Vlahović
Diana Vlahović preko 25 godina radi u osnovnoj školi Bogumila Tonija u Samoboru, kao profesorica biologije. Uspješno je sudjelovala s učenicima na natjecanjima iz biologije, kontinuirano se usavršava te je obavljala brojne stručne dužnosti (školska koordinatorica i voditeljica eTwinning i SEMEP projekta, članica: radne skupine za izradu i razvoj nacionalnih ispita i popratnih ispitnih materijala NCCVO; stručnog povjerenstva za prosudbu udžbenika i radne skupine za izradu digitalnih materijala u sklopu projekta i - nastava MZO; Državnog povjerenstva za natjecanje iz biologije). Članica je skupštine Gradskog društva Crvenog križa Samobor i nekoliko strukovnih društava. Doktorirala je 2017. (područje botanike) te objavila preko 50 različitih članaka i priloga, sudjelovala na brojnim skupovima s preko 40 priopćenja te je koautorica dvaju udžbenika iz biologije. Bila je voditeljica ili suradnica nekoliko znanstvenih i stručnih projekata.
avatar
Božena Mitić
Božena Mitić preko 30 godina radi na Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao profesorica botanike i mentorica 78 ocjenskih radova. Bavi se florom, sistematikom, palinologijom, etnobotanikom i edukacijom biologije, a usavršavala se diljem uglednih europskih institucija, najviše na Sveučilištu u Beču. Inicijatorica je izrade nacionalnih standarda i popisa invazivnih biljaka Hrvatske. Objavila je preko 300 različitih članaka (preko 100 znanstvenih) i priloga, sudjelovala je na brojnim skupovima s više od 170 priopćenja te je koautorica 9 autorskih knjiga i 8 poglavlja u knjigama. Suosnivačica je Hrvatskog botaničkog društva i članica brojnih strukovnih društava. Članica je uredničkih odbora triju znanstvenih časopisa te ekspertnih IUCN skupina za vodene i invazivne biljke. Bila je voditeljica ili suradnica brojnih znanstvenih i stručnih projekata.
avatar
Vedran Vulić
Vedran Vulić magistar je edukacije kemije, diplomirao je na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu nastavnički smjer. Već kao student ostvario je izvrsne rezultate te stekao Dekanovu nagradu te Rektorovu nagradu. Nastavnik je kemije u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga u Zagrebu. Redovito sudjeluje na znanstvenim skupovima, pravi je entuzijast u području popularizacije znanosti. Uz brojna mentorstva učenicima srednje škole na Državnim natjecanjima iz Kemije svoje je iskustvo obogatio i radom na sadržajima za najmlađe – djecu u dobi od 5 do 8 godina.