Međunarodni je dan žena (8. ožujka) dan kada slavimo društvena, gospodarska, kulturna i politička postignuća žena. Teško je točno reći otkad ga slavimo. Povijest toga dana može se pratiti od 1908., kada je 15 000 žena marširalo kroz New York tražeći pravo glasa, veće plaće i kraće radno vrijeme. Godinu dana kasnije, prvi Nacionalni dan žena obilježen je u SAD-u 28. veljače, u skladu s deklaracijom Socijalističke stranke Amerike. Godine 1910. Clara Zetkin - vođa 'ženskog ureda' Socijaldemokratske stranke u Njemačkoj - predstavila je ideju o Međunarodnom danu žena. Ona je predložila kako bi jednom godišnje svaka zemlja trebala proslaviti dan žena s ciljem podržavanja njihovih zahtjeva. Konferencija od više od 100 žena iz 17 zemalja složila se s Clarom te se godine 1911. Dan žena prvi puta slavi u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj, i to 19. ožujka. Godine 1913. odlučeno je da se Međunarodni dan žena prebaci na 8. ožujka.
Izvorni cilj - postizanje pune ravnopravnosti spolova za žene širom svijeta - još uvijek nije dostignut. Razlike u plaćama bilježe se diljem svijeta, a još uvijek nema dovoljno žena u gospodarstvu ili politici. Brojke o obrazovanju žena, zdravlju i nasilju nad ženama još uvijek su uznemirujuće. Osmog se ožujka žene širom svijeta ujedinjuju, kako bi podsjetile svijet na ove nejednakosti te slave postignuća žena koje su prevladale te prepreke.
Suradnica Profil Kletta Renata Matošić pripremila je prigodan nastavni listić iz Engleskog jezika za učenike 7. i 8. razreda. Dostupan je u našem Repozitoriju.