Mnogo smo puta čuli, a vjerojatno i sami rekli, da je svijet postao pravo global village, globalno selo. Engleski je jezik u njemu tijekom povijesti izborio svoj današnji status i postao lingua franca, jezik koji povezuje i zbližava sve stanovnike ove šarene lopte koju nazivamo domom. Međutim, u svijetu se, uz engleski, danas govori više od sedam tisuća jezika… i svaki od njih obiluje riječima koje vrlo precizno prenose (više ili manje) složena značenja za koja se u drugim jezicima koriste cijele rečenice, ponekad čak i redci teksta, a svejedno ne uspiju u potpunosti zarobiti njihovu bit (koliko ste samo puta svojim inozemnim prijateljima objašnjavali što je to „fjaka“… i koliko ste riječi na to potrošili?).
Cue μεράκι [meráki]*. Ne postoji bolja riječ kojom bismo opisale ljubav i strast koju vi, učiteljice i učitelji, nesebično ulažete u svoj posao, bez obzira na sve prepreke i teškoće s kojima se (posebice ovih dana) susrećete. Kao kolegice, ali i kao djeca i prijateljice učiteljica i učitelja, svjesne smo da je poučavanje više od običnoga posla. Ono mnogo uzima, ali mnogo i daje. Od vas traži da budete kreativni, snažni, strpljivi, zabavni, ljubazni, puni topline i ljubavi čak i kada se tako ne osjećate – no iako se ponekad to čini nevjerojatno i nemoguće, svaki djelić sebe koji ostavite u učionicama ipak uspije pronaći put do vaših učenika i ostaje s njima do kraja života, one way or another. And that's what makes you guys the real MVPs. Vaša gorljivost i motivacija svakog dana pronađu put i do našeg uredništva te nas nadahnjuju i potiču da i mi unosimo srce u ono što radimo te da stvaramo što kvalitetniji i bolji sadržaj za vas i vaše učenike.
Σας ευχαριστούμε που εμπνέετε το μεράκι μας, thank you for inspiring the μεράκι in us!
* Mi „Englezice“ (urednice za engleski jezik, op. a.) smatramo se pravim lingvofilima, a na popisu jezika koji su nam bliski srcu našao se i grčki. Zbog toga smo odlučile posegnuti u bogati korpus toga divnog jezika i na vašu adresu uz udžbenike isporučiti i jednu kratku – i neočekivano neenglesku – zahvalu. We hope you like it at least as much as we do. :)
And now for the spice-and-all-things-nice part! Kako smo zbog virusa naizgled cijeli (društveni) život morali staviti na čekanje, tako je i HUPE konferencija morala biti odgođena za neka ljepša, sigurnija vremena. Mnogi su od vas HUPE blues liječili dijeljenjem fotografija s prošlogodišnje HUPE konferencije, a mi (urednice i autori govornici, op. a.) smo se protiv nostalgije odlučili boriti na drukčiji način – kratkim sneak preview videima koje vam donosimo u ovom članku.
If you can't wait for November, make sure to check them out! Nadamo se da će vam olakšati čekanje te da ćemo se svakako vidjeti u Poreču u studenome (nažalost, nećemo moći piti kavu na suncu, ali nema veze – ni prošle godine nismo mogli pa nas to svejedno nije spriječilo da se dobro zabavimo)!
U svojemu kratkom videu Ivana Kirin, autorica udžbenika Hello, World! za peti i šesti razred, daje nam ekskluzivni uvid u ono što nas čeka u studenome, kao i vlastita iskustva poučavanja, ali i učenja stranoga jezika na daljinu s naglaskom na djelatnosti govorenja. Sounds interesting? Video možete pogledati pritiskom na ovu poveznicu.
The Anatomy of a Writing Task Marinka Uremovića, autora udžbenika Hello, World! za peti i šesti razred, bila je odlično posjećena radionica i webinar. Marinko, naravno, nastavlja u tom smjeru – The Anatomy of a Listening Task ili Listening 101 radionica je u kojoj secira djelatnost slušanja te sažima vrlo korisne savjete vezane uz njezin razvoj. Intrigued? Video je dostupan pritiskom na ovu poveznicu.
And now for something light and completely adorable! Helena Gustović Ljubić, autorica digitalnog udžbenika New Building Blocks za prvi i drugi razred, zagolicala nam je maštu kratkim i napetim filmskim uratkom koji nipošto ne smijete propustiti. O njezina 4 C doznat ćete više tek u Poreču, a dotad se udobno smjestite i pogledajte njezino filmsko remek-djelo pritiskom na ovu poveznicu.
Uz svesrdnu pomoć omiljenog nam Ronnieja, naš dynamic powerhouse Daška Domljan i Ankica Knezović, autorice serije New Building Blocks, raspravljaju o mnoštvu tema, uključujući motivaciju te formativno i sumativno vrednovanje kod young learners, i predstavljaju novosti u New Building Blocks za treći razred! U prezentaciji nam donose i projektne zadatke koje je za potrebe nastave na daljinu pripremila njihova kolegica i suautorica Kristina Čajo Anđel. Pogledajte o čemu je riječ pritiskom na ovu poveznicu, a projektne zadatke za sva četiri razreda preuzmite u rubrici IZZI nastava na daljinu.
Last but not least – Mia Šavrljuga, urednica i autorica udžbenika Hello, World! za sedmi razred, govori nam o planiranju i izvođenju lekcija, motivaciji za učenje jezika i jednom izvrsnom alatu – ulaznim i izlaznim karticama. You name it, she's got it! Njezino je izlaganje, kao i obično, vrlo informativno, a prezentacija je već tradicionalno popraćena dodatnim materijalima. You don't want to miss out on this one, now, do you? Pogledajte što vas čeka u Poreču pritiskom na ovu poveznicu, a izlazne kartice pronađite pritiskom na ovu poveznicu.
You've made it to the end of the article, congratulations! Ako ste odgledali svih pet sneak previewa (ili čak samo jedan, ali vrijedan), pritiskom na ovu poveznicu možete preuzeti Feeling the HUPE FOMO diplomu i popuniti je vlastitim podatcima. Psst, it goes well with the thank-you note you've received!