autorica članka:
Katarina Kotrla Vidić, profesor matematike i informatike
Osnovna škola "Dobriša Cesarić", Požega
„You can do it!“ – Science project for young makers međunarodni je znanstveni STEM projekt u koji smo se kao škola po prvi puta uključili 2022. godine. U dvije godine sudjelovanja postigli smo izvrsne rezultate na koje smo jako ponosni, ali i zahvalni voditeljima projekta You can do it!
„Za našu školu dokaz je to da u nju idu vrijedni, odgovorni, kreativni učenici spremni na suradnju, timski rad te poštivanje pravila i rokova koji su nam bili zadani.“ – rekle su učenice.
Voditelj projekta talijanski je profesor Federico Andreoletti, koji je ujedno i voditelj STEM laboratorija za osnovne škole u Bresciji, Italija. Aktivnosti projekta provode se kroz znanstvenu udrugu AGHI MAGNETICI kojoj je glavni cilj dijeljenje, eksperimentiranje i širenje znanstvenih iskustava.
Za You can do it! - kao inkluzivni, međunarodni projekt ideja je već u osnovnoj školi povećati interes učenika za obrazovanje iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva, matematike,… Učenici rade u timu, pomažući si i poštujući unaprijed zadana pravila. Suradnja između učenika, učitelja, škole, tvrtki i znanstvenih udruga je izvrsna, a projektom koordiniraju učenici srednje škole u kojoj predaje profesor fizike Federico Andreoletti.
Ove, 2024. godine, u projektu je sudjelovalo 1004 učenika iz Italije (Brescie) i 228 stranih učenika iz Hrvatske, Engleske, Poljske i Bugarske.
Nakon Prijave, putem online obrazaca (ime škole, adresa škole, broj timova) od strane organizatora na adresu škole dostavljen je materijal za izradu (drvene šipke, metalni vijci, metalne kuglice, magneti, solarni paneli, propeleri, gumice, štapići od sladoleda, ...). Od tih materijala treba izraditi igračku.
Dozvoljeno je i korištenje dodatnih materijala kao što su:
- karton, kartonska kutija, papir A4
- aluminijska folija
- 5 praznih boca od gaziranog pića
- pamučna tkanina
- novine
- boje za drvo
- obično ljepilo, vruće ljepilo
- škare, olovke, gumice, ravnala, ljepljiva traka
Slijedi podjela u timove (4 – 5 članova tima) Svaki tim imenuje: dizajnera, inžinjera, reportera i promotora u izradi igračke. Dizajn trebaju u potpunosti osmisliti učenici, nastavnici ih smiju samo pratiti bez izravne inetrvencije.
Kada je sve spremno kreće UTRKA U IZRADI IZUMA.
Po završetku projektnog zadatka slijedi izbor najuspješnijih igračaka. U našoj školi prijavilo se čak 29 učenika 5. i 7. razreda, te su bili podijeljeni u 7 timova. Svaki tim izradio je svoju igračku i ispisao popratnu dokumentaciju koja je predana na natječaj.
Svečana konferencija održana je 11. lipnja 2024. u Bresci (Italija) na kojoj su naši učenici sudjelovali putem videopoziva. Učenici su komunicirali isključivo na engleskom jeziku te su i na tom području pokazali izuzetno razumijevanje i otvorenost sa ocjenjivačkim sudom.
Od prikazanih 7 igračaka, čak dva naša rada odlaze u finale SAILBOAT (jedrilica) i DIVIDER (šestar).
Video s kojim smo se predstavili ocjenjivačkom sudu možete pogledati na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=0i6WvJ6G2Bc
Najbolji tim naše škole, sjajne sedmašice Tena, Nia, Iva V., Nikolina i Iva G. autorice su pobjedničkog rada SAILBOAT (jedrilica) koji su talijanski sudci ocijenili sa čak 453 boda i dodijelili su im 1. mjesto na ovom natjecanju. Mentorica učenicama bila je učiteljima matematike i informatike Katarina Kotrla Vidić.
Nadalje, 2. mjesto zauzela je škola iz Stare Zagore, Bugarska (423 boda), a 3. mjesto Rivoli, Italija (411 bodova).
STEM radionice i STEM projekti u osnovnoj školi imaju ključnu ulogu u cjelovitom razvoju učenika i njihovoj pripremi za budućnost, stoga je važno uključiti se u ove aktivnosti. STEM aktivnosti potiču učenike da samostalno analiziraju probleme, istražuju moguća rješenja, eksperimentiraju i svojim kreativnim pristupom testiraju svoje ideje. Timski rad pomaže učenicima razvoj vještine suradnje, komunikacije i prezentacije svojih radova, čak i na stranim jezicima.
I za kraj, svjesni smo da STEM vještine i znanja postaju sve važniji za uspjeh u suvremenom svijetu. STEM projekti pripremaju naše učenike za buduće obrazovanje i karijeru.
Više informacija o projektu pronađite na poveznici: http://www.aghimagnetici.it/YCDI.html
Prijava 2024./2024. na poveznici: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd80BXageB7pGs4mTgqNwjwHkO5iJlbAhgQs8bjDIXRV5_-zA/viewform