U tom prekrasnom galerijskom prostoru, mjestu susreta i druženja, kreativnosti i dobrih vibracija te upravo u tom duhu, okupili su se svi nagrađeni učenici i mentori iz cijele Hrvatske te članovi umjetničkog i stručnog žirija. Nagrade za najbolje likovne radove podijelili su učenici u 4 kategorije, od kojih se svaka dijeli na razrednu i predmetnu nastavu. Ukupno 24 glavne nagrade za 29 učenika te posebna priznanja razveselila su i učenike i mentore koji su svoje radove mogli razgledati i na samoj izložbi.
Veliko finale, dodjela nagrada i izložba nagrađenih radova likovnog natječaja za učenike osnovnih škola ŽELIM, STVARAM, OBLIKUJEM 2018. Profil Kletta, održano je u subotu 12. svibnja 2018. godine u Oris Kući arhitekture.
Prije dodjele nagrada održane su i umjetničke radionice pod vodstvom članica umjetničkog žirija, Tene Letice, ilustratorice i paper engineera i Andree Sužnjević, grafičke dizajnerice iz dizajnerskog studija Šesnić & Turković. Bez obzira što je većina nagrađenih učenika i učitelja krenula u cik zore iz svojih mjesta i gradova kako bi prisustvovali samoj svečanosti, bez obzira na veliko uzbuđenje, veselje i nestrpljenje i učenici i učitelji rado su se uključili u jutarnji kreativni proces i predano krenuli u izrađivanje svojih POP UP-ova s biljnim motivima kao i novih idejnih rješenja plakata Želim, stvaram, oblikujem.
Europska komisija proglasila je 2018. godinu Europskom godinom kulturne baštine, a Profil Klettov višemjesečni likovni natječaj ŽELIM, STVARAM, OBLIKUJEM obuhvatio je i prirodnu baštinu. Koliko su kulturna i prirodna baština utkane u naš likovni izričaj predstavljeno je u umjetnosti najmlađih – naše osnovnoškolske djece. Iz 130 škola razasutih po zavičajima cijele Hrvatske pristiglo je više od 777 likovnih radova!
Percepcija učenika i učitelja o našoj baštini puna je ljubavi za povijesno i prirodno, nježnosti i suptilnih doživljaja kulture kroz tipično dječji interes za detalj. Razvijena je i osviještena percepcija za kulturna dobra od najvećeg značaja, a u prirodnoj su baštini posebnu pozornost posvetili očuvanju i promicanju zaštićenih, autohtonih vrsta.
Svi nagrađeni, pohvaljeni i pristigli radovi vidljivi su i dostupni kroz platformu Velike virtualne galerije putem koje se do 30. svibnja može glasati za jedan od 80 nagrađenih radova te time odlučivati o nagradi publike. Želja nam je da se putem ove, svima dostupne digitalne platforme, postigne što veća vidljivost, decentraliziranost i popularizacija likovne kulture.
Likovni natječaj popratio je i tiskani katalog SVIH radova pristiglih na natječaj, a u njemu se nalaze:
- uvodni osvrti predstavnika stručnog (Jurana Linarić) i umjetničkog žirija (Zlatan Vehabović) na učeničke radove i dječju likovnost općenito
- pobjednički i pohvaljeni radovi svih četiriju kategorija (razredna i predmetna nastava) uz osvrte članova žirija
- SVI radovi pristigli na natječaj pa tako katalog može djelovati i kao svojevrsni likovno-metodički priručnik.
U nastavku projekta očekuju vas:
- kratak fillm s dodjele nagrada i jednodnevne izložbe u Oris Kući arhitekture
- intervjui s nagrađenim učenicima i njihovim mentorima
- priče koje proizlaze iz posebnih projekata koje je natječaj iznjedrio, poput zavičajnih škrinjica Slavonije i drugih zavičaja, kaširanog stabla iz OŠ Viktor Car Emin, Donji Andrijevci, PŠ Topolje; razredni pokrivač iz OŠ Vodice; simpatičan projekt 3. a razreda OŠ Mare Švel-Gamiršek, Vrbanja i mnogi drugi.
Još jednom VELIKE ČESTITKE svim nagrađenim i pohvaljenim učenicima i mentorima te VELIKO HVALA svima koji su sudjelovali i predali svoje radove.