Likovna kolonija | Profil Klett

14. lipanj 2024.

Likovna kolonija

avatar
Autor: Anamaria Tutić

13. svibnja 2024. godine u Katoličkoj osnovnoj školi u Šibeniku održana je Likovna kolonija osnovnih škola Šibensko-kninske županije, za učenike od 5. do 8. razreda. Uz učenike škole domaćina sudjelovali su i učenici OŠ Kistanje i OŠ Fausta Vrančića.

Cilj Likovne kolonije bio je upoznati kulturno povijesnu baštinu grada Šibenika, povijest nastanka katedrale sv. Jakova, upoznati tehniku gradnje, način gradnje, likovne sastavnice i elemente gradnje, duhovno religijsku simboliku građevine te primjenjivati inovativna i kreativna rješenja u oblikovanju gline, odnosno u likovnoj interpretaciji motiva s katedrale sv. Jakova.

Ishodi i postignuća koje je valjalo ostvariti bili su: usvajanje finih motoričkih vještina, stjecanje praktičnih znanja o procesu obrade gline, variranje i eksperimentiranje u radu, spoznaja vrijednosti kulturno povijesne baštine grada Šibenika te samovrednovanje procesa učenja i svojih rezultata.

Susret je započeo ispred katedrale sv. Jakova u Šibeniku, gdje je učenike i mentore dočekao don Krešimir Mateša, župnik župe sv. Jakova, koji je proveo skupinu kroz katedralu i ispričao mnoge zanimljivosti o samoj Katedrali, vrijednoj u duhovnom i u umjetničkom smislu.

Toga dana slavila se i Gospa Fatimska, ali i Gospa od plača, čija slika je postavljena na glavnom oltaru katedrale. Inače, Gospa od plača ''objavila se u svome plaču, u svojim suzama, na istočnom bedemu grada u 1635. godini pa ponovno u 1636 godini. Gospine suze su privukle mnoštvo vjernika grada koji su Gospinu sliku donijeli u katedralu na procjenu autentičnosti suza. Ispitivanjem je utvrđena vjerodostojnost Gospina plača i njenog zahvata u očuvanju Šibenika'', istaknuo je u jednoj svojoj ranijoj homiliji don Krešimir.

Učenici su u pratnji učiteljice Likovne kulture Milene Mikulandra, organizatorice susreta, Ivane Bakotić, pedagoginje, Ana-Marije Trevižan Vujčić, učiteljice Likovne kulture u OŠ Kistanje, ispred Gospine slike uputili svoje molitve i zahvale Gospi i nakon blagoslova krenuli u daljnji obilazak Katedrale.

Nakon obilaska, kako iznutra tako i izvana, uslijedio je radni dio zadatka u Školi. Kod pripreme zadatka, mentorica je podsjetila učenike na vrste likovnih tehnika te se usmjerila na kiparske. Uvela ih je u tehniku oblikovanja gline, pojasnivši i upoznavši ih s karakteristikama materijala, pripremom gline za rad, alatima za obradu, načinom oblikovanja, tehnikom glaziranja i načinom pečenja. Također ih je podsjetila na vrste reljefa pokazujući im primjere iz različitih stilskih razdoblja. Kroz razgovor i demonstraciju te uključivanje učenika u istraživanje usmjeravala ih je na prisjećanje i nabrajanje vrsta reljefa koje su učenici uočili na samoj katedrali. Demonstrirajući postupak trodimenzionalnog oblikovanja elemenata plošno istanjene mase, oblikujući ih i spajajući ih ljepilom od gline, najavila je likovni zadatak. Učenici su trebali oblikovati posudu za olovke, po sjećanju oblikujući na stjenkama posude motive viđene na katedrali (rozete, portrete, školjke…). Oni koji su bili brži u izvedbi zadatka, oblikovali su i glave s katedrale u manjem formatu, koje će se koristiti kao magneti. Radovi su nakon sušenja pečeni u peći za keramiku, nakon čega je uslijedilo glaziranje i ponovno pečenje.

Nakon ručka za sve sudionike bio je organiziran okrugli stol na kojem su se izmijenili dojmovi sa susreta.

 

Dojmovi

Na Likovnoj koloniji mi je bilo odlično. Razgledavanje Katedrale je bilo zanimljivo i poučno, a radionica je bila još bolja. Bilo je izazovno izrađivati držač za olovke, kemijske s motivom rozete. Bilo je zabavno i rado bih ponovila.

Petra Vudrag

 

Jako mi se sve svidjelo i jako mi je bilo zabavno raditi čaše za olovke i magnete. Voljela bih opet posjetiti vašu školu.

Katarina Kryeziu

 

Ova Likovna kolonija mi se jako svidjela zbog svega što smo radili i novih zanimljivosti koje sam saznala. Jako mi se svidjelo što su došli učenici iz druge škole i što sam vidjela kako rade. Drago mi je što smo razgledali Katedralu i što sam saznala nove zanimljivosti koje nisam znala.

Marta Marija Slavica

 

 

Tekst napisala:

Milena Mikulandra, akademski kipar, učiteljica Likovne kulture u Katoličkoj osnovnoj školi u Šibeniku

 

Galerija: 

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

„Riznica dječjega stvaralaštva“ – retrospektivna izložba likovno-pedagoškoga djelovanja Dijane Nazor Čorda

„Riznica dječjega stvaralaštva“ je retrospektivna izložba likovno-pedagoškoga djelovanja Dijane Nazor Čorda – donacija Hrvatskome školskom muzeju“ nastala u organizaciji Hrvatskoga školskog muzeja, a realizirana u partnerstvu s Etnografskim muzejom iz Zagreba u čijim je prostorima posjetitelji mogu vidjeti od 1. do 31. listopada 2020.

Stvaranje ili devastiranje

U gradovima primjećujemo sve više grafita, zidnih slika poznatih i manje poznatih umjetnika. Street art ili ulična umjetnost vrsta je umjetnosti koja je dostupna svakom čovjeku. Zidove starih zgrada koje su često u visokoj fazi propadanja umjetnici barem na neko vrijeme obnove i tako svim građanima omogućavaju uživanje u umjetnosti.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja