Kako se zaštititi od komaraca prirodnim sredstvima | Profil Klett

01. lipanj 2020.

Kako se zaštititi od komaraca prirodnim sredstvima

Autor: Uredništvo STEM područja

Svjesni da neke kreme i sprejevi protiv komaraca mogu biti štetni za naše zdravlje, sve više pozornosti poklanjamo prirodnim sredstvima zaštite.

 

Ako vam je koža svijetla i neodoljiv ste mamac za muhe, komarce i krpelje, tada pri pripremama za odmor nemojte zaboraviti u ručnu prtljagu staviti i sredstvo za zaštitu od komaraca i ostalih kukaca.

 

No mogu li nam ona pomoći i jesu li dovoljno učinkovita?

 

Već u srednjem vijeku eterična su ulja imala široku primjenu sa svrhom baktericidnoga, fungicidnog, insekticidnog, ljekovitog i kozmetičkog djelovanja. Danas je njihova primjena ponovno velika, posebno u farmaceutskoj, sanitarnoj, kozmetičkoj, poljoprivrednoj i prehrambenoj industriji. Zbog načina ekstrakcije, uglavnom destilacijom iz aromatičnoga bilja, sadržavaju razne hlapljive molekule, kao što su terpeni i terpenoidi.

Stoga se može zaključiti da su prirodna sredstva učinkovita, samo ih trebamo češće nanositi.

 

Jedan od baznih sastojaka prirodnih pripravaka u sredstvima za zaštitu od komaraca i ostalih kukaca je terpenoid citronelol, molekulske formule C10H20O, alkohol koji je prisutan u različitim eteričnim uljima, primjerice u ulju citronele.

 

Osim za odbijanje komaraca i nekih drugih kukaca, može se koristiti i kao sredstvo za privlačenje nekih kukaca, primjerice pauka novčića.

 

Citronelol ima razne namjene, a gotovo sve se temelje na njegovu okusu i mirisu. Učinak na osjetila ovisi i o koncentraciji te strukturnom obliku citronelola (stereoizomera) prisutnoga u mješavini.

 

                       a) (–)-citronelol                                                   b) (+)-citronelol 

U proizvodnji parfema upotrebljavaju se dva različita stereoizomera citronelola, koja imaju potpuno drukčije mirise – vrsta pronađena u ulju citronele je (+)-citronelol, češći izomer, koji ima karakterističan citrusni miris.

 

S druge strane, (-)-citronelol ima miris koji možemo opisati kao „svježi, cvjetni, miris čiste ruže“ i jedan je od baznih sastojaka parfema koje primjenjuju ljubitelji cvjetnih mirisa. Često se (+)-citronelol pretvara u (-)-citronelol, koji je vrjedniji i skuplji. Racemat tih dvaju izomera sadržava geranijevo ulje.

 

I sami možete napraviti sredstvo za zaštitu od komaraca koristeći se raznim smjesama eteričnih ulja:

 

• ulja citronele
• ulja limunskoga eukaliptusa (Eucalyptus Citriodora)
• cimetova ulja
• ricinusova ulja
• ružmarinova ulja
• ulja limunske trave (Lemongrass – Cymbopogon citratus)
• cedrova ulja
• ulja paprene metvice
• klinčićeva ulja
• geranijeva ulja.

 

Pomiješajte odabrana eterična ulja s maslinovim uljem i redovito ih nanosite na kožu kako biste se zaštitili od kukaca.

 

Uživajte u skorašnjem ljetu i provodite što više vremena u prirodi sa svojom obitelji i prijateljima!

 

 

 

 

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Latinski je mrtav jezik?

Uoči Europskog dana jezika podsjetimo se koliki je utjecaj imao latinski jezik na razvoj znanosti. Latinski jezik je dugo bio službeni jezik znanosti, a danas se zadržao i u prirodoslovnim i u društvenim pojmovnicima. I ne, nije mrtav jezik. Samo se sakrio kao univerzalan način sporazumijevanja znanstvenika širom svijeta. U članku provjerite koliki je utjecaj imao i na danas dominantan engleski jezik. 

 

Svijet i molekule koje su ga mijenjale

Izložba Molekule koje su promijenile svijet posvećena je molekulama koje su mijenjale naš život, kulturu i društvene tokove. Zahvaljujući tehnološkom napretku, moderna nam znanost nastavlja otkrivati zadivljujuću ljepotu molekularnog svijeta.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Arijana Piškulić Marjanović, Jasminka Pizzitola, Lidija Prpić, Maja Križman Roškar
udzbenik
Biljana Agić, Tamara Banović, Ana Lopac Groš
udzbenik
Roko Vladušić, Miroslav Pernar, Sanda Šimičić
udzbenik
Anica Banović, Ana Lopac Groš, Tanja Petrač, Tamara Čačev