Izrađujući fašničke maske, samoborski su se učenici upoznali s hrvatskom kulturnom baštinom te su se okušali u novim kiparskim materijalima.
Učenici 6. i 7. razreda Osnovne škole Samobor izradili su maske u tehnici papir-plastike pod vodstvom učitelja likovne kulture Slavena Jurića.
Učenici šestih razreda u OŠ Samobor okušali su se u izradi maski u tehnici papir-plastike. Ključni pojam obuhvaćao je upoznavanje s plošno istanjenom masom i mogućnostima oblikovanja istanjene mase u tehnici papir-plastike. Kako učenici uče starohrvatsku kulturnu baštinu bušara i fašničke tradicije, izabrali smo nekoliko načina njegove izrade.
Sam postupak izrade kiparske forme u tehnici papir-plastike sastojao se od izrezivanja dijelova i spajanja u cjelinu. Prvenstveno oblikovali smo lice kružnim isječkom i skupili u plitki valjak. Na tom valjku dodavali smo oblike koji su zavinutih formi koje smo postigli urezivanjem tupom stranom škara. Boje su bile određene jer smo željeli estetski urediti školski hodnik u fašničkom raspoloženju. Učenici su brzo razvili vještinu uporabe papir-plastike. Posebno zanimanje i koncentracija u radu isticali su se u izradi detalja što je dobro uočljivo na primjeru starice kao motiva. Svaki dio, usprkos tankosti papira, ima naglašenu trodimenzionalnost. Nakon završetka izrade postavili smo izložbu na glavnom panou u školi.
Sedmi razredi izradili su u tehnici papir-plastike rotaciju plošno istanjene mase, poput rozete ispunjene ritmovima. Na rozetu zlatne boje dodali su plošni fašnički lik. Te maske upotpunile su školski strop glavnog hodnika i svojom ljepotom unijele dodatno fašničko raspoloženje na zadovoljstvo svih učenika i učitelja u OŠ Samobor.