eTwinning korak po korak #3: eTwinning Live - događanja i stručna usavršavanja | Profil Klett

08. svibanj 2017.

eTwinning korak po korak #3: eTwinning Live - događanja i stručna usavršavanja

avatar
Autor: Alenka Miljević

Osim komunikacije u svrhu umrežavanja i pokretanja projekata, eTwinning svojim korisnicima pruža razne mogućnosti stručnog usavršavanja i profesionalnog razvoja.

 

Događanja

Mrežnu edukaciju, koja se može pronaći u dijelu „DOGAĐANJA“, možete organizirati u svrhu dijeljenja svoga znanja ili davanja uputa za korištenje nekog web alata vašim projektnim partnerima. Ako ste događanje zamislili za ciljanu publiku, možete ga ograničiti na sudionike koje odabirete iz vaših kontakata. U tom slučaju događanju ne može pristupiti nitko drugi osim osoba koje ste pozvali na sudjelovanje. Ako organizirate događanje koje je otvoreno za javnost i može sudjelovati bilo tko, pri kreiranju događanja odabirete jezik ili zemlju iz koje očekujete sudionike kako bi korisnici znali je li događanje primjereno njihovim potrebama i mogućnostima.

Ovdje korisnici također objavljuju i fizička događanja. To su ona događanja koja se odvijaju na licu mjesta, u školi ili na nekom drugom mjestu, a za cilj imaju promociju školskih aktivnosti, projekata ili primjera nastavničke prakse koja ne mora nužno biti povezana s eTwinning projektima, ali daje vam uvid u način rada i djelovanja škole.

Istaknuti događaji su događaji koji se odvijaju uz organizacijsku podršku Središnje službe za korisnike u Briselu, a vode ih eTwinning ambasadori, učitelji i drugi stručni sudionici koji dijele svoja iskustva i znanja iz različitih područja.

Mrežne edukacije su kratki intenzivni online seminari, a pokrivaju različite teme. Budući da ovakve edukacije imaju ograničen broj mjesta, a vrlo su popularne, na njih se potrebno  prijaviti uz pojašnjenje osobne profesionalne motivacije za sudjelovanjem. Aktivnosti tijekom edukacije se uglavnom rade u vlastitom tempu s postavljenim rokom izvršavanja određenih zadataka za učenje, a na kraju se dobije i potvrda o stručnom usavršavanju.

Opcija „VAŠA DOGAĐANJA“ pomaže vam voditi pregled događanja na koja ste se prijavili pod „Nadolazeća događanja“ i na kojima ste do sada sudjelovali – „PRETHODNI DOGAĐAJI“.

Ako vas zanimaju isključivo istaknuta događanja, do njih ćete doći odabirom „STRUČNA USAVRŠAVANJA“, a zatim „SVI PROGRAMI ZA PROFESIONALNI RAZVOJ“ pri čemu će se pod naslovom „Nadolazeća događanja“ pojaviti sva istaknuta događanja kronološkim redom kojim će biti organizirana.

Podsjećamo da se na ova događanja zbog ograničenog broja sudionika, a velikog interesa, potrebno prijaviti. Odabirom događanja i opcije „UPIŠITE SE“ od vas će se tražiti da ukratko opišete zašto želite sudjelovati upravo u odabranom stručnom usavršavanju.

Vaše obrazloženje će se ocijeniti te ako je vaša motivacija u skladu s ciljevima mrežne edukacije (dob učenika, iskustvo na eTwinningu, predmetno područje, projektna ideja itd.), na vašu adresu elektroničke pošte, koju ste upisali pri registraciji na eTwinning, stići će poziv za sudjelovanje.

Više informacija o stručnim usavršavanjima možete pronaći pod opcijom „Stručna usavršavanja“ na početnoj stranici eTwinninga.

Podrška – samostalno istraživanje mogućnosti eTwinnig Live-a

U svakom trenutku kada vam zatreba pomoć ili dodatno pojašnjenje o mogućnostima i različitim stranicama na eTwinningu klikom na opciju „Podrška“ u gornjem desnom kutu, s lijeve strane ispod vašeg imena i profilne fotografije pojavit će se – označene brojevima od 1 do 10 – teme koje možete odabrati.

Do materijala za samostalno učenje doći ćete klikom na „Informacije“, a zatim na upitnik koji će vas dovesti do mnogih odgovora o mogućnostima i pravilima korištenja eTwinning Live-a kao i Twinspace-a.

Nakon što ste kliknuli na upitnik, na ekranu će se pojaviti pojašnjenje napretka na vašem eTwinning profilu te na koji način ga možete poboljšati odabirom Materijala za samostalno učenje te rješavanjem kvizova.

To će utjecati na postotak koji se nalazi ispod vaše profilne fotografije, a koji govori ostalim korisnicima o tome koliko ste aktivni i koliko kvalitetno sudjelujete i radite na eTwinningu i na projektima u koje ste uključeni te im može biti smjernica u tome koliko ste odgovorni i pouzdani kao partneri.

Grupe

Svi korisnici eTwinninga mogu kreirati i moderirati grupe. Grupe se kreiraju iz različitih potreba poput diseminacije Erasmus+ projekata, dodatne platforme za komunikaciju među partnerima Erasmus+ ili eTwinning projekata, za suradnju i komunikaciju o različitim temama, ali i za dijeljenje znanja i iskustava iz nastavničke prakse.

Osim privatnih grupa postoje i istaknute grupe koje vode eTwinneri koji su prošli edukaciju za eTwinning moderatore. Na ovoj poveznici možete pronaći dodatne informacije o istaknutim grupama.

Za početnike u eTwinningu preporučuje se uključivanje u grupu pod nazivom „Virgilio – an introduction to eTwinning“ u kojoj kao početnik možete pronaći podršku.

Grupe možete pretraživati po temama i sadržajima koji vas zanimaju, a kao i većina eTwinningovih stranica i ovdje možete svoju pretragu proširiti i tako lakše doći do konkretne informacije.

Klikom na „GRUPE“, ispod vaše profilne fotografije pojavit će se popis istaknutih grupa, kao i popis svih grupa u koje ste uključeni.

Kada pronađete grupu u koju se želite uključiti, postupak je vrlo jednostavan.

Klikom na naziv grupe na zaslonu će se pojaviti opis grupe i mogućnost ulaska u grupu odabirom odjeljka „IDI U GRUPU“.

Još niste ušli u grupu, a to ćete učiniti u sljedećem koraku, odabirom opcije „JOIN GROUP“ u desnom kutu.

Ako želite izaći iz grupe odabrat ćete opciju „LEAVE GROUP“.

Osim stručnih usavršavanja na mreži, kao registrirani korisnik eTwinninga imate se mogućnost natjecati i za odlazak na kratke eTwinning mobilnosti u inozemstvo u svrhu stručnog usavršavanja, za koje možete dobiti sredstva za sufinanciranje.

 

Natječaji za eTwinning mobilnosti objavljuju se na mrežnim stranicama Agencije za mobilnost i programe EU-a kao i na mrežnoj stranici eTwinninga Hrvatske. eTwinning mobilnost možete također osvojiti kao nagradu za proveden kvalitetan projekt. Stoga vas sljedeći put očekuju upute za prijavu projekta i kreiranje virtualnog projektnog prostora poznatog pod nazivom Twinspace.

 

Ovdje pogledajte sve članke vezane uz eTwinning.

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Latinski je mrtav jezik?

Uoči Europskog dana jezika podsjetimo se koliki je utjecaj imao latinski jezik na razvoj znanosti. Latinski jezik je dugo bio službeni jezik znanosti, a danas se zadržao i u prirodoslovnim i u društvenim pojmovnicima. I ne, nije mrtav jezik. Samo se sakrio kao univerzalan način sporazumijevanja znanstvenika širom svijeta. U članku provjerite koliki je utjecaj imao i na danas dominantan engleski jezik. 

 

Zanima nas

STEM izazov „Jagoda“

Dobro došli na STEM izazov „Jagoda“. Pogledajte kako spojem prirodoslovlja, tehničkog, informatike, matematike i umjetnosti možemo uzgojiti – jagode, ali sličan projekt može se primijeniti i na druge kulture. Vjerujemo da će članak biti zanimljiiv sudionicima projekta Želim stablo za nadogradnju micro:bita,  ali i svim ostalim ljubiteljima STEM predmeta, umjetnosti i jagoda.

 

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja