Učenje na znanstveni način | Profil Klett

14. lipanj 2017.

Učenje na znanstveni način

Autor: Damir Tadić

Kada razmišljamo o „učenju“ u umu nam se vjerojatno javljaju slične slike: dugi, beskrajni sati sjedenja na istome mjestu, zadubljivanje nad istim gradivom i gotovo očajnički pokušaji da se to zapamti. Na te se zamorne načine učenja nerijetko gleda kao prokušane i prave, unatoč nepostojanju stvarnih znanstvenih činjenica koje bi to potvrdile. Možda ste postigli neki slučajan uspjeh nakon cjelonoćnog učenja ili je vašem prijatelju uspjelo dobiti peticu na testu za koji je odgađao učenje sve do zadnje minute – to svakako ne bi trebale biti navike učenja kojima redovito pribjegavate. Zapravo, stalno učenje u istoj prostoriji kao i dugotrajno učenje jednog predmeta i drugi česti stereotipi o učenju, dokazano su nekorisni.

No, ako te „čuvene“ metode učenja nisu učinkovite, koje onda jesu? E pa, umjesto da posegnete za desetom po redu šalicom crne kave ili zapitkujete vašeg iscrpljenog razrednoga kolegu kako je uspio nabubati gradivo za test, možda bi korisnije bilo okrenuti se znanosti.

 

Neka vam krv kola

Istraživanja su pokazala da rad s malo vježbanja tijekom tjedna može pomoći da budete „u formi“ i poboljšate pamćenje. Pokušajte s nekim lakšim kardio vježbama, poput polusatnoga hodanja nekoliko puta tjedno. Ako ste u mogućnosti, radije vozite svoj bicikl nego koristite automobil ili javni prijevoz. Uzmite nekoliko kratkih stanki dok učite i prošetajte okolo ili učinite nekoliko „skokova s razmnoženjem i odručenjem“(Jumping Jacks), kako bi vam um ostao budan, a krv neometano cirkulirala. Uzimanje kratkih stanki također je važno tijekom učenja bez obzira kako ih provodite.

 

Ne žurite se

Radije nego da sve vaše učenje utrpate u jedno dugo sjedenje, razdijelite ga u kratkotrajnija tijekom dužeg vremenskog razdoblja. Provedite tih nekoliko tjedana preostalih do testa ili ispita učeći u kraćim sesijama umjesto da se pouzdate u cjelonoćno učenje noć prije ispita. Primjerice, ako su vam preostala još tri poglavlja iz udžbenika za naučiti, pokušajte uzeti nekoliko dana za proći kroz svako poglavlje, ili čitav tjedan ako možete. Iako prije pisanja testa ili polaganja ispita može biti teško dobro osmisliti vrijeme potrebno za učenje, to može biti od osobite pomoći.

 

Nastavite se kretati

Dakako da možete imati svoj stol u kutu knjižnice za koji sjedate svaki put kada učite, ali znanost podsjeća da je česta promjena mjesta učenja sjajan način za poboljšanje pamćenja. Pružajući svojemu mozgu više mjesta koje će povezati s gradivom koje učite, najvjerojatnije ćete zadržati te dragocjene informacije do testiranja. Zato: provedite neko vrijeme za svojim stolom, pa se prebacite u kafić, a zatim za jedan od stolova na terasi. Pokušajte dati sve od sebe da izbjegnete ostati na jednome mjestu tijekom cijelokupnog trajanja učenja.

 

Poučite nekog drugog

Pokušajte učiti s namjerom da naučeno podijelite s nekim drugim, a ne samo zbog toga da zapamtite gradivo. Poučiti nekoga drugoga o gradivu koje ste naučili, znači da ste ga doista zapamtili umjesto da ste ga samo pasivno pregledavali. Razmislite o praktičnim objašnjenjima i primjenama i imajte prijatelja ili člana obitelji koji će sjediti uz vas tijekom vaše mini-lekcije.

 

Izmjenjujte

Dugotrajno učenje jednog predmeta ne samo da je zamorno nego vam ni dugoročno stvarno ne pomaže. Umjesto toga izmjenjujte učenje različitih predmeta tijekom vremena za učenje. Provedite 20 do 30 minuta na svakom predmetu, i uzmite kratke stanke između. To će natjerati vaš mozak da se prilagodi iznenadnim promjenama i ostane budan umjesto da ga uspava gledanje istog gradiva i predugo korištenje istih sposobnosti.

 

Odmorite se od tehnologije

Tijekom učenja najlakše je pregledavati svoje uredno utipkane zabilješke ali daleko korisnije moglo bi biti da ugasite svoje prijenosno računalo i umjesto toga da se zagledate u vaše rukopisom ispisane zabilješke. Ne samo da naši uređaji mogu izazvati naprezanje očiju i biti uzrok bržem umaranju tijekom učenja, nego je dokazano da usporavaju brzinu čitanja, ograničavajući nam koliko možemo „izvući“ iz pročitanog materijala. Stoga se nakratko prebacite na vaš udžbenik, ali pogledajte i bilješke pisane rukom umjesto onih utipkanih.

 

Uzmite si dobar odmor

I dok ti sati učenja tijekom cijele noći mogu izgledati korisni, zapravo sputavaju vašu sposobnost da dobro napravite test za koji se pripremate. Nedostatak spavanja može nepovoljno utjecati na pamćenje, zadržavanje informacija i njihovu obradu. Također, može proći i nekoliko dana da biste se ponovno normalno osjećali i mogli djelovati nakon neprospavane noći.

 

Provjerite svoje znanje

Pregledati svoje zabilješke i udžbenik je važno, ali ni izdaleka nije toliko učinkovito koliko provjeriti vlastito znanje gradiva. Pokušajte napraviti neke karte za memoriranje ili čak online kviz. Provjeravanjem vlastitog znanja, bit ćete u mogućnosti bolje otkriti u kojim područjima još zapinjete, a zatim ih „izbrusiti“ kada nastavite s uobičajenim učenjem.

 

Izvor:

http://www.edudemic.com/study-tips-backed-science/

 

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Reciklirana moda: ReFashion

Izložba reciklirane mode učenika OŠ Nikole Andrića, Vukovar

Tema projekta Re-moda / ReFashion nastala je iz ideje o spoju umjetnosti, kulture življenja, oblačenja i okoliša. Mali modni dizajneri i modeli napravljene kreacije predstavili su na ReFashion modnoj reviji u Eko tjednu Osnovne škole Nikole Andrića u Vukovaru, a preko eTwinning platforme surađivali su i s Osnovnom školom Prevez u Grčkoj.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja