S one strane računovodstva: PISA 2015 i financijska pismenost | Profil Klett

29. svibanj 2017.

S one strane računovodstva: PISA 2015 i financijska pismenost

Autor: Damir Tadić

Prema novom poglavlju iz izvješća PISA 2015, koje pokazuje da vještine financijske pismenosti potiču ekonomske probitke, potvrđena je veza između sposobnosti financijske pismenosti i društveno nepovoljnog položaja.

PISA 2015, odnosno OECD-ovo istraživanje koje se bavilo rezultatima 15-godišnjih učenika iz različitih predmeta, sadrži posebnu analizu o vještinama njihove financijske pismenosti. To posljednje poglavlje objavljeno je 24. svibnja 2017. u Parizu i donosi rezultate iz deset OECD-ovih članica i pet zemalja koje nisu članice (Belgije, Flandrije, Kanade, Nizozemske, Australije, SAD-a, Poljske, Italije, Španjolske, Slovačke i Čilea iz OECD-a, te Kine, Rusije, Litve, Perua i Brazila).

S 56 posto testiranih učenika koji imaju svoje bankovne račune, i 64 posto njih koji zarađuju novac iz prijavljenog ili neprijavljenog rada, jedna od ključnih poruka izvješća je da je financijska pismenost čvrsto povezana s čitanjem i matematičkom pismenošću bitna za zaštitu potrošača. Prema nalazima istraživanja, 22 posto učenika je ispod onoga što se smatra osnovnom razinom financijske pismenosti.

 

Još ključnih nalaza

 

  • Istraživanje dovodi u vezu visok stupanj društvene zapostavljenosti s niskim razinama financijske pismenosti. Primjerice, učenici koji dolaze iz imigrantske sredine imali su znatno niže razine financijske pismenosti.
  • Postoji jasna razdjelnica između 12 posto učenika za koje se smatra da zauzimaju sam vrh financijske pismenosti i onih 22 posto na samom dnu.
  • S nekim razlikama između zemalja, postoji i uzajamna veza između visokih razina financijske pismenosti i visokih razina postignuća u matematici i čitanju.
  • Roditelji najviše utječu na učenje mladih o financijskoj pismenosti.
  • U prosjeku, djevojčice su financijski pismenije od dječaka.

 

Izvan računovodstva

 

Education International (EI) - svjetska sindikalna federacija učitelja u koju je učlanjena 401 organizacija-članica iz 172 zemlje i područja, i koja predstavlja više od 30 milijuna članova zaposlenih u obrazovnom sektoru od predškolskih ustanova do fakulteta – objavila je svoje mišljenje o PISA-inom poglavlju kojim potvrđuju važnost financijske pismenosti kada se radi o upravljanju financijama i planiranju kako ih iskoristiti. “U vrijednosnom smislu financijska pismenost ipak nije neutralno pitanje. Način na koji se novac troši i njegova povezanost s pitanjima gospodarstva, poreza, računovodstva, boljitka i životnih mogućnosti ključni su za stvaranje dobrih društava”, piše u njihovoj izjavi objavljenoj nakon službenog predstavljanja poglavlja o financijskoj pismenosti.

Zaključak je izjave da iako je OECD u pravu isticati važnost financijske pismenosti za mlade, to samo može biti dio slagalice u borbi protiv iskorištavanja, diskriminacije i nepovoljnog društvenog položaja.

Inače, najbolji rezultat postigla je Kina s prikupljenih ukupno 566 bodova. Slijedi Belgija, Kanada, Rusija... SAD su na sedmom mjestu, a zadnji je Brazil.

Hrvatski su učenici, podsjetimo se, sudjelovali u PISA-inu istraživanju 2012. godine zajedno s učenicima iz 18 zemalja, zauzevši 14. mjesto.

 

 

Izvori:

https://www.ei-ie.org/en/detail/15080/pisa-and-financial-literacy-far-beyond-accounting

https://www.moneysmart.gov.au/media/560520/pisa2015_financialliteracyreport.pdf

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Micro:bitno simuliranje ponašanja čestica

Voda u uvjetima mikrogravitacije na Međunarodnoj svemirskoj stanici

Uvod

 

Objasniti ponašanje tvari uporabom modela čestica jedna je od velikih obrazovnih ideja u prirodoslovnoj edukaciji. Učenici koji započinju srednjoškolsko obrazovanje možda su se već susreli s modelom čestica, no moguće da nisu bili svjesni na koji način vanjski uvjeti mogu utjecati na ponašanje čestica. Micro:bit uređaji mogu se programirati da simuliraju ponašanje čestica i potaknu ispitivanje učinaka različitih agregatnih stanja.

Započnite s umjetnošću

Umjesto da pruže odmor od učenja, satovi umjetnosti omogućuju učenicima prostor koji im je potreban da obrade i iskoriste ideje iz svih područja. Kritička analiza umjetnosti iz nekog razdoblja, primjerice, može poduprijeti lekciju iz povijesti. Analiziranje likovne umjetnosti i arhitekture može biti iskorišteno za ilustraciju matematičkih koncepata, poput Fibonaccijeva niza ili simetrije.

Zanima nas

Nove udžbeničke serije u Profil Klettu

Kako bismo aktivno sudjelovali u kreiranju nove paradigme poučavanja za sve škole i učitelje koji ove godine počinju raditi prema eksperimentalnom programu pripremili smo IZZI program za Školu za život te nove udžbeničke komplete za Informatiku od petog do osmog razreda.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja