eTwinning korak po korak #2: eTwinning Live - komunikacija i umrežavanje | Profil Klett

05. svibanj 2017.

eTwinning korak po korak #2: eTwinning Live - komunikacija i umrežavanje

avatar
Autor: Alenka Miljević

Kao što i sam naziv kaže, na eTwinning Live stranici eTwinning živi. Poput ostalih društvenih mreža, ovo je mjesto za susret i komunikaciju sa sudionicima, kolegicama i kolegama, s kojima možete dogovarati i pokretati nove projekte ili se priključiti njihovim, već započetim projektima.

Osim za pokretanje projekata, na ovoj stranici imate i mogućnost sudjelovanja u webinarima, seminarima, interesnim grupama, a sve to možete i sami organizirati, pokrenuti i moderirati.

U prvom članku o eTwinningu djelomično smo se osvrnuli na pretraživanje korisnika, koje je povezano s kreiranjem vašeg profila na eTwinningu. Ako ste preskočili taj dio, ovdje možete pogledati o čemu se radi.

 

Komunikacija

Krenut ćemo od komunikacije s korisnicima i slanja poruka. Svi smo mi na eTwinningu iz zajedničkog cilja, a to je pronaći kolege s kojima ćemo surađivati, odnosno omogućiti im da oni pronađu nas. Stoga, bez oklijevanja, ako ste pronašli nekoga za koga smatrate da bi bio prikladan partner na projektu, ako ste vidjeli da netko ima projekt kojem biste se htjeli priključiti ili želite saznati nešto više detalja kako biste se mogli odlučiti o sudjelovanju, toj osobi pošaljite poruku. Čak i ako osoba koju želite kontaktirati nije na popisu vaših kontakata, možete joj poslati poruku putem eTwinning inboksa. Kada otvorite njen korisnički profil, klikom na ikonu pisma otvara vam se mogućnost pisanja i slanja poruke.

Na fotografiji ćete pronaći dodatna pojašnjenja o opcijama praćenja i uspostavljanju kontakta. Osobi koju odaberete pratiti to će biti vidljivo na listi „Pratitelji“. Praćenje znači da će vam, kada uđete u eTwinning Live, biti vidljive objave svih osoba koje pratite kronološkim redom kojim su objavljene. To znači da ćete osim objava koje korisnici pišu, također moći vidjeti i kojim su grupama pristupili, u koje projekte su se priključili ili koju će edukaciju odnosno događaj pohađati.

Kada mislite da osoba na svom profilu ne objavljuje informacije koje vam mogu biti od koristi, možete je prestati pratiti. Na popisu pod „Slijediti“ imat ćete pregled osoba koje pratite i na tom mjestu možete odabrati opciju prestanka praćenja.

Kada želite poslati poruku nekome s kim ste već uspostavili kontakt, to ćete učiniti tako što ćete odabrati ikonu pisma u gornjem desnom kutu. Primatelja poruke odabrat ćete iz popisa svojih kontakata.

Na eTwinningu događanja može organizirati svatko tko je izvršio registraciju. Događanja se organiziraju u svrhu stručnog usavršavanja, ali i komunikacije s potencijalnim projektnim partnerima ili radi dogovora o provođenju i upravljanju postojećim projektima te aktivnostima u sklopu projekata. Ona se mogu odvijati na mreži, ali mogu biti i fizička odgađanja. Fizička događanja su ona koja se događaju u fizičkom prostoru, a ovise o organizatoru. Ponekad su to događanja u školi, koja su dio eTwinning projekta, a ponekad se na takav način objavljuju i pozivi na stručna usavršavanja za koja se moguće prijaviti putem Erasmus+ programa u sklopu projekta mobilnosti.

U ovome članku pobliže ćemo se upoznati s događanjima organiziranim u svrhu komunikacije i umrežavanja, a o događanjima u svrhu stručnog usavršavanja će biti više riječi u drugom članku o eTwinning Live-u.

Partnerski forumi

Odabirom opcije „PARTNERSKI FORUMI“ doći ćete na mjesto gdje korisnici eTwinninga objavljuju ideje za pokretanje novih projekata. Kao što možete vidjeti, forum se sastoji od 6 odjeljaka, a osim eTwinning projekata iza opcije Erasmus+ pronaći ćete informacije o stručnim usavršavanjima, hospitacijama (job shadowing) te o projektima razmjene učenika.

Kako biste pronašli upravo ono što vas zanima, prvo ćete odabrati dob učenika koje želite uključiti u projekt. Brojevi 4-11, 12-15 i 16-19 upravo su oznake za dob učenika kojima su projekti namijenjeni.

Kada ste odabrali odjeljak u skladu s vašim interesima, ispred vas će se pojaviti poruke odnosno ideje korisnika eTwinninga o mogućim projektima. Ovdje možete vidjeti naslov poruke, tko ju je i kada objavio te koliko odgovora je dobio. Ovo posljednje može biti smjernica o zanimljivosti i ukazivati na potencijalno kvalitetan projekt u kojem će sudjelovati dovoljan broj partnera kako bi se realizirale sve aktivnosti i ciljevi projekta. Ponekad je bolje imati više partnera, jer se može dogoditi da netko od partnera zbog različitih nepredvidivih razloga odustane. Ako ste se oslonili na samo jednog partnera, u takvom slučaju cijeli projekt može doći u pitanje.

Budući da na eTwinningu ima sve više korisnika, a time i objava na forumima, i u ovom slučaju će pretraživanje po ključnim riječima u odjeljku „Pretražite ovaj forum“ biti od velike pomoći.

Nakon što ste odabrali objavu koja vas zanima, moći ćete vidjeti projektnu ideju kao i odgovore te komentare ostalih korisnika.

Ako želite ponuditi svoju projektnu ideju, učinit ćete to odabirom opcije „KREIRAJTE NOVI ZAPIS“. Otvorit će se formular za objavljivanje poruke na forumu u kojem ćete upisati naslov vaše objave (što može biti i naziv vašeg novog projekta), kratak opis (odnosno vaša poruka korisnicima), tags – što su zapravo ključne riječi ili metapodaci po kojima će korisnici, koji mogu biti vaši potencijalni partneri, u proširenoj pretrazi foruma pronaći upravo vašu projektnu ideju koja je u skladu s njihovim potrebama i interesima.

Želimo vam puno uspjeha u pronalaženju zanimljivih projekata i pouzdanih projektnih partnera, a poseban uspjeh želimo vam u realizaciji vlastitih projektnih ideja. 

 

Ovdje pogledajte sve članke vezane uz eTwinning.

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Započnite s umjetnošću

Umjesto da pruže odmor od učenja, satovi umjetnosti omogućuju učenicima prostor koji im je potreban da obrade i iskoriste ideje iz svih područja. Kritička analiza umjetnosti iz nekog razdoblja, primjerice, može poduprijeti lekciju iz povijesti. Analiziranje likovne umjetnosti i arhitekture može biti iskorišteno za ilustraciju matematičkih koncepata, poput Fibonaccijeva niza ili simetrije.

Zanima nas

Novi Zakon o udžbenicima

 

Nakladnici podupiru reformu, a Profil Klett ulaže u razvoj obrazovanja razvijajući suvremena rješenja, ali nije dobro što se priča o obrazovanju svela na masu i cijenu jer se time banalizira uloga knjige, navodi Petra Stipaničev Glamuzina, direktorica uredništva u Profil Klettu, u radioemisiji U mreži prvog - HRT1.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja