Jesen za svakog đaka | Profil Klett

14. listopad 2018.

Jesen za svakog đaka

avatar
Autor: Mila Kokotović

Svake godine u isto vrijeme šareni listovi oboje ulice, kesteni, žirovi i orasi postanu dio pločnika, a uz šuštavo lišće prevrtljivo se izmjenjuju kiša i sunce. Po svemu tome, već svi đaci znaju da je stigla jesen.

Veseli nas svakodnevno. Osjeća se posvuda, pa tako i u našim školama, učionicama. Pozdravlja nas iz čitanki, početnica, udžbenika. Veseli nas prikazana dječjim radovima, slikama, pjesmama, sastavcima. U nastavku pročitajte nekoliko ideja s pomoću kojih ćete na maštovit način učiniti jesen posebnom svakom đaku.

 

Crtanje i bojenje na računalu

 

Sjećam se davnog uratka mojih učenika prvog razreda. U sklopu slobodnih aktivnosti, informatičke skupine, djeca su od samog početka školske godine učila crtati u programu Bojenje.

Jednog sunčanog jesenskog dana otišli smo u zajedničku šetnju i upijali mirise i boje jeseni. U šetnji smo razgovarali o jeseni, a nakon toga sam odvela novopečene školarce u malu informatiku i zadala im temu Jesen. Ubrzo su, ispunjeni dojmovima iz prirode, iznjedrili krasne motive kojih se i danas sjećam.

S pomoću miša crtali smo iste motive koje smo dan prije crtali i slikali bojama. Uspoređivali smo crteže i boje. Sve sam slike pažljivo sačuvala. Dvije godine kasnije, mali prvašići su narasli. Postali su veseli đaci trećeg razreda koji već svašta znaju. Informatika je, naravno, još uvijek bila među najdražim predmetima. Dok smo radili napredne alate programa Word, djeca su upoznavala umjetničke efekte na kartici Oblikuj sliku. Izvadila sam njihove radove iz prvoga razreda, a učenici su obradili svoje stare slike i s pomoću novih alata napravili prava umjetnička djela. Rad na njihovim slikama zaista ih je veselio, a učionica je bila ispunjena jesenski bojama, veseljem, prisjećanjem i osjećajima.

 

Projektna nastava i šetnja šumom

 

Uvijek je posebno zanimljivo kada radimo projektnu nastavu. Elemente svih predmeta podređujemo jednoj temi. Tema jesen idealna je za takav oblik rada. Ako ste djecu učili na satovima informatike kako napraviti i obraditi digitalnu fotografiju, djeca svoje znanje mogu realizirati na terenskoj nastavi. Odvedite učenike u šumu i omogućite im da stvore svoja fotografska umjetnička djela.

Učenici će u prirodi prepoznati razne plodove jeseni. Predlažem vam da ih uputite da fotografiraju detalje. Na taj će način ponavljati svoje znanje o jeseni i stvarati fotografije. Jedan od najzanimljivijih jesenskih detalja u šumi svakako su gljive. Mali, bijeli, crveni, žuti, smeđi klobuci ukrašavat će kasnije zidove naše učionice. Svako dijete svoju fotografiju može dodatno oslikati ili opisati. To može biti dobra osnova za lijepu razrednu, pa čak i školsku izložbu na temu Jesen.

 

Izrada zdravog soka - smoothie

 

Iskoristite jesen i učite o zdravoj hrani. Zamolite roditelje da djeca u školu donesu voće: jabuke, kruške, šljive, banane, grožđe, šipak, naranče. Ponovite koje voće je domaće, a koje uvozimo iz drugih zemalja i podneblja. Ponovite što su agrumi i koje im voće pripada. Učenje nije nikad jednostavnije i lakše kao kad učimo zorno. Ponovite koje voće dozrijeva ujesen. Postavite im pitanje kako to da onda imamo i ostaloga voća? Kako je ono nastalo? Kako je sazrijelo?

Prije rezanja voća bitno je osigurati siguran i čisti prostor. Operite ruke i voće. Voće stavite na čistu bijelu krpu ili stolnjak. Oprano voće ogulite i izrežite te stavite u veliku posudu. Osigurajte plastične čaše. Aparat za izradu zdravog soka napunite vodom i voćem. Nakon toga podijelite učenicima sokove. Potrudite se da svako dijete u navedenom procesu ima poneki zadatak, no na siguran način i prilagođen uzrastu. Vjerujte mi, učenici će jednoglasno zaključiti da je to bio najbolji sok koji su do sada popili, a uz to će učiti o voću ujesen, zdravoj hrani, čistoći prostora i zavičajima u kojima raste razno voće koje su donijeli u školu.

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Zdravi uz zdrav zrak

Danas ljudi dobar dio dana provode u zatvorenim prostorima, često okruženi raznim elektroničkim uređajima. Iako je boravak u prirodi i na svježem zraku nezamjenjiv, u učionicama, uredima pa i u našim životnim prostorima sobne biljke ne samo da mogu djelomično nadomjestiti izravan odnos s prirodom, nego mogu i poboljšati zrak koji udišemo.

ESCAPE (CLASS) ROOM

Escape (class) room je tematski zadana misija, u kojoj u određenom vremenskom roku skupina učenika treba riješiti niz neobičnih zadataka, zagonetki, dekodirati kodove, otključati brave lokota…U učionici su skriveni predmeti, poruke, putokazi, slike koje treba pronaći. Rješavanjem zadataka otkrivaju se tragovi koji upućuju gdje dalje tražiti. Posljednji zadatak je vrhunac igre – njegovo rješenje je ujedno izlaz iz učionice.

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Sanja Škreblin, Sanja Basta, Nataša Svoboda Arnautov
udzbenik
Gordana Barišić Lazar, Danica Ušćumlić