Modeli oblikovani od geometrijskih tijela | Profil Klett

Autori modela Umjetničkog paviljona su Vedran Odeljan i Jona Jovanović

30. svibanj 2016.

Modeli oblikovani od geometrijskih tijela

avatar
Autor: Tamara Nemeth

Učenici su radeći pet tjedana individualno ili u paru trebali napraviti autorski model složen od geometrijskih tijela. Pritom su trebali izraditi i projektnu dokumentaciju za svako tijelo postavljeno u modelu: skicu geometrijskog tijela s dimenzijama tijela, skicu mreže tijela te izračun oplošja i obujma.

Autorice klavira su Anastazija Gobin i Lucija Barać

Projekt pod nazivom Ja sam autor 3D modela radili su učenici osmih razreda OŠ Špansko Oranice iz Zagreba uz mentorstvo svojih učiteljica matematike Anite Banić, Tamare Nemeth, Tereze Pišković i Ivane Vešligaj. Ciljevi projekta bili su da učenici sudjeluju u cijelom procesu: od ideje, modeliranja i projektiranja do predstavljanja ideje i ostvarenog modela, a da praktičnim radom jačaju prostorni zor i osjete što znači autorski rad. S obzirom na to da je projekt trajao tijekom obrade nastavne cjeline, učenici su samostalno istraživali i svojstva geometrijskih tijela koja se do tog trenutka još nisu poučavala na nastavi. Naslovna fotografija prikazuje model Umjetničkog paviljona u Zagrebu kojem su autori učenici Vedran Odeljan i Jona Jovanović.

Glavu lava napravile su Eva Hudec i Matea Radić

Izložba Ja sam autor 3D modela

Projekt će u vidu izložbe biti predstavljen i na 7. kongresu nastavnika matematike koji će se u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva i Agencije za odgoj i obrazovanje održati u prostorijama Prirodoslovno-matematičkog fakulteta od 29. lipnja do 1. srpnja 2016. godine.
 

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Klokan bez granica

klokan

Matematičko natjecanje Klokan bez granica najveće je međunarodno školsko natjecanje u svijetu. Ove je godine, osamnaesti put zaredom, održano pod svojim prepoznatljivim motom: bez eliminacije, selekcije i finala.

Matematika se uči i rješava mozgom

Matematika se ne rješava računalom. Matematika se rješava olovkom i papirom. Matematika se rješava mozgom.

Bit je matematičke izobrazbe osigurati da učenici razviju oboje - znanje o matematici i stvaralačke sklonosti prema matematici. Najmanje što bismo trebali učiniti kada razmatramo uporabu tehnologije u matematičkoj izobrazbi je upitati se: „Kako ta uporaba tehnologije pomaže razvitku učeničkog znanja matematike i/ili njihovih stvaralačkih sklonosti prema matematici?“
 

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja

udzbenik
Marijana Martić, Gordana Ivančić, Esma Sarajčev, Suzana Bralić
udzbenik
Branko Goleš, Luka Krnić, Zlatko Lobor, Zvonimir Šikić
udzbenik
Branko Goleš, Luka Krnić, Zlatko Lobor, Zvonimir Šikić