„Od pojedinačnih vrsta u cijelome ekosustavu, biološka je raznolikost vitalna za ljudsko zdravlje i dobrobit. Kvaliteta vode koju pijemo, hrana koju jedemo i zrak koji udišemo ovise o održavanju prirodnoga svijeta u dobrome zdravlju.“
António Guterres, glavni tajnik UN-a
Iako se sve više primjećuje da je biološka raznolikost globalna vrijednost, od velike vrijednosti za sadašnje i buduće generacije, broj vrsta značajno se smanjuje određenim ljudskim aktivnostima. Konvencija o biološkoj raznolikosti međunarodni je pravni instrument za „očuvanje biološke raznolikosti, održivo korištenje njegovim komponentama i poštenu i nepristranu raspodjelu koristi koje proizlaze iz korištenja genetskim resursima“, koju je ratificiralo 196 zemalja svijeta. U prosincu 2000. godine Generalna skupština UN-a konačno je proglasila 22. svibnja kao Međunarodni dan biološke raznolikosti. Hrvatski sabor donio je 2003. godine odluku da se na Međunarodni dan biološke raznolikosti obilježava i Dan zaštite prirode.
Danas imamo pristup većoj raznolikosti hrane nego što su to imali naši roditelji, djedovi ili bake. Iako su ponude sve raznovrsnije, globalna prehrana u cjelini (ono što ljudi zapravo jedu) postaje sve homogeniziranija, što je opasno. Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnoga dana biološke raznolikosti usredotočuje se na biološku raznolikost kao temelj naše hrane i zdravlja i kao ključni katalizator za preobrazbu prehrambenih sustava i poboljšanje zdravlja ljudi. Cilj teme jest poticanje znanja i širenje svijesti o biološkoj raznolikosti i zdravim ekosustavima. Tema govori i o raznolikosti koju pružaju naši prirodni sustavi, bitni za ljudsko postojanje i dobrobit na Zemlji, istodobno pridonoseći drugim ciljevima održivoga razvoja, uključujući ublažavanje klimatskih promjena, obnovu ekosustava, čišću vodu i dovoljno hrane. U posljednjih sto godina više od 90 % sorti usjeva nestalo je s polja poljoprivrednika. Polovina pasmina mnogih domaćih životinja izgubljena je, a svih 17 glavnih ribolovnih područja na svijetu sada se lovi na svojim održivim granicama ili iznad njih. Lokalni su sustavi proizvodnje hrane ugroženi, uključujući srodna autohtona, tradicionalna i lokalna znanja. Uz ovaj pad agrobiodiverzitet nestaje, a time i bitno znanje tradicionalne medicine i lokalne hrane. Gubitak raznovrsne prehrane izravno je povezan s bolestima ili čimbenicima rizika za zdravlje, kao što su dijabetes, pretilost i neuhranjenost, te izravno utječe na dostupnost tradicionalnih lijekova.
Pridružite se razgovoru, poduzmite akciju i budite katalizator promjene! U nastavku se nalazi popis stvari koje možete učiniti kako biste očuvali i održivo se koristili bioraznolikošću za svoje blagostanje.
- smanjite potrošnju mesa
- jedite i kupujte sezonsku hranu
- kupujte lokalnu hranu
- smanjite rasipanje hrane
- kompostirajte ostatke hrane
- smanjite pakiranje hrane uporabom vreća za višekratnu uporabu ili ponovnim korištenjem staklenim posudama ili spremnicima
- izbjegavajte plastiku za jednokratnu uporabu kao što su plastične slamke, šalice za kavu, plastični pribor za jelo, posude ili plastične boce s vodom
- promičite lokalnu i autohtonu biološku raznolikost za hranu i prehranu