Otkrivanje slikarskih tajni – InfraredArt | Profil Klett

11. listopad 2019.

Otkrivanje slikarskih tajni – InfraredArt

avatar
Autor: Marija Šimoković Sikavica

Naša dugogodišnja suradnica i jedna od autorica novog udžbenika  Opažam, oblikujem 5 dr. Dijana Nazor predstavila je svoje radove na izložbi Otkrivanje slikarskih tajni – InfraredArt.

U Gradskom muzeju Varaždin u Palači Sermage zainteresirani su posjetitelji imali priliku „vidjeti nevidljivo“ u proširenom postavu s pedesetak izloženih slika likovnoga dijela doktorskoga rada Slike u infracrvenom području – odlaganje vidljivoga, pod mentorstvom red. prof. art. Igora Rončevića i izv. prof. dr. sc. Jane Žiljak Gršić. Riječ je o početku kružne izložbe koja će u sljedeće dvije godine biti predstavljena i u Muzeju grada Koprivnice, Muzeju Croata insulanus Grada Preloga, Dvoru Trakošćan i Muzeju Mimara.

Vidljivo - nevidljivo

 

I dok su mnoga djela već bila predstavljena u sklopu različitih postava i izložbi, na ovoj izložbi u Palači Sermage prvi je put prikazan triptih Labirint prijateljstva kao početak autoričina novog ciklusa, u kojem je početkom ove godine počela istraživati odnos monokromatskih, crnih tonova u vizualnom spektru i IR slike. Premda je potpuno crna slika odavno viđena, u golim okom nevidljivoj slici krije se neočekivano. Na prvi pogled monokromatska slika izgleda kao da u njoj nema zbivanja, ali u nevidljivoj je slici zamršeni labirint koji simbolizira kompleksnost ljudskih odnosa. 

 

Ovom izložbom, u spoju umjetnosti i znanosti, interdisciplinarnim pristupom autorica je znatno pridonijela daljnjem istraživanju svojstava blizanaca boja u vizualnom i u bliskom infracrvenom svjetlu infrared slikarstva (engl. infrared painting, IRP). Istraživala je nove mogućnosti slikanja na temelju propitkivanja pigmenta/boje/bojila i određivanja njegove vrijednosti, što je rezultiralo prvim doktoratom s primjenom InfraredArta u slikarstvu.

Zanimljivo je i da je ova metoda namjernoga, ciljanoga slikanja dvostrukih slika u vizualnom i bliskom infracrvenom području jedinstvena u svijetu. Umjetnost postoji, iako nije vidljiva, iako je skrivena. I bez promatrača skrivene slike postoje kao tajna slika ili poruka, dok se ne otkriju IR kamerom.

Riječ je o jednom djelu, ali dvama različitim doživljajima iste slike.

Dijana Nazor prikazala je razne mogućnosti slikanja ovim novim postupkom, s tri razrađena apstraktna stila, u vizualnom spektru i s različitim motivima: anđela, tekstualnih poruka/citata, portreta važnih filozofa, povjesničara umjetnosti, umjetnika, likovnih kritičara i autoportreta u NIR području.

 

Nema sumnje da je autorici bio veliki izazov biti među prvim umjetnicima u svijetu koji razvijaju nove mogućnosti slikanja infracrvenim postupkom te na skrivenim, donjim slikama stvaraju nove, akromatske likovne senzacije. Nevidljiva slika, premda je monokromatska, prema estetskim kriterijima jednako je vrijedna kao i ona u vizualnom spektru. Ovaj način slikanja autorici je uzbudljiv jer joj omogućuje svjesno slikanje/skrivanje motiva nevidljivih u stvarnome svijetu.

U katalogu izložbe povjesničarka umjetnosti i likovna kritičarka Iva Körbler piše:

„Ova nova metoda neupitno otvara kreativne potencijale u slikarstvu koji se ne mogu dobiti uobičajenim slikarskim tehnikama, stoga umjetnica u budućnosti istraživanje nastavlja upravo s ovom tehnikom. No, rezultat je jednako očuđujući jer su pred nama slike dvostrukih lica, fabula i poruka, na tragu ne samo lica i svjetonazora koje pokazujemo javnosti i/li nosimo u intimi svog prostora, već jasan znak kako živimo uronjeni u višedimenzionalnu stvarnost. Gotovo sve je oko nas prepuno dvostrukih kodova, lica i naličja, razlomljenih fragmenata stvarnosti… Dijana Nazor vrlo je senzibilno sve što emotivno i mentalno percipira oko sebe stopila s autentičnom znanstvenom praksom i metodologijom, ostajući u polju umjetničkog naboja.“

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke

Školski projekt: Milko Cepelić

Osnovna škola Milka Cepelića u Vuki ove je godine obilježila važne obljetnice; četrdeset godina otkako je sagrađena sama zgrada škole i stotinu godina od smrti znamenitog Vučanina čije ime nosi. Dan škole bio je poseban i stoga što su ga prvi put obilježili bez prigodnoga programa za posjetitelje, ali zato projektnih aktivnosti uz sudjelovanje učenika nije nedostajalo. 

 

Svjetski dan borbe protiv dječjeg rada

Prvi je put Svjetski dan borbe protiv dječjeg rada (12. lipnja) obilježen 2002. godine, u organizaciji Međunarodne organizacije rada, s ciljem podizanja svijesti i pokretanja akcija u svijetu protiv dječjeg rada i zapošljavanja djece tražeći potporu pojedinih vlada, socijalnih partnera, civilnog društva, kao i medija u kampanji protiv svakog oblika izrabljivanja djece.

Od voćnih obroka do jaja šaranih voskom

Lijepo je prisjetiti se kako smo prije nešto manje od mjesec dana organizirali i Dane otvorenih vrata. OŠ Josipa Antuna Ćolnića u Đakovu otvorila je svoja vrata 12. ožujka, a posjetitelji su mogli odabrati radionicu ovisno o svojemu zanimanju. Uz vesele fotografije ostaje nam nada da ćemo vrata škola uskoro – ponovno otvoriti!

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja