AUTORICE: Božica Borbaš i Iva Černošek, OŠ Milka Cepelića, Vuka
Osnovna škola Milka Cepelića u Vuki ove je godine obilježila važne obljetnice. Prošlo je četrdeset godina otkako je sagrađena sama zgrada škole i stotinu godina od smrti znamenitog Vučanina čije ime nosi. Milko Cepelić rođen je 1853. godine u Vuki, a umro je 1920. u Đakovu. Bio je svećenik, etnograf, književnik, povjesničar te veliki ljubitelj prirode i domoljub. Biskup Strossmayer postavio ga je za svojega tajnika jer ga je izrazito cijenio i smatrao jednim od najodanijih prijatelja.
Ovogodišnji Dan škole poseban je i stoga što smo ga prvi put obilježili bez prigodnoga programa za posjetitelje, ali zato uz mnoštvo projektnih aktivnosti u kojima su učenici razredne nastave sudjelovali u školi, a učenici predmetne nastave u svojim virtualnim učionicama.
Učenici razredne nastave crtali su Milkov portret, kao i svoju školu te prikazivali narodne nošnje, dio folklora svojega kraja, o čijem se očuvanju Milko Cepelić posebno brinuo. Četvrtaši područne škole u Beketincima sa svojom su učiteljicom snimili i režirali film o Milku Cepeliću. U filmu su prezentirali geocaching, svjetski poznatu igru skrivanja i traženja blaga. Kod rodne kuće Milka Cepelića, koja se nalazi u Vuki, učenici su postavili kutijicu (blago) i pozvali sve da sami ili sa svojim obiteljima i prijateljima iziđu u prirodu i dobro se zabave tražeći postavljeno „blago“, a uz to i nešto nauče o ljepotama i vrijednostima njihova rodnog kraja.
U predmetnoj nastavi učenici su pisali činkvine te izrađivali portrete, plakate, digitalne postere i prezentacije. U virtualnoj učionici matematike učenici su osmišljavali zadatke kojima je rješenje godina rođenja i godina smrti Milka Cepelića. Osim toga, izrađivali su lentu vremena na kojoj su prikazali važne događaje iz Cepelićeva života. Surađivali su radeći na zajedničkom dokumentu u kojem su naveli te događaje i godine. Zatim su ih smjestili na brojevni pravac. Događaji koje su odabrali prikazani su na infografici. U konačnici, učenici su pokazali svoje novostečeno znanje popunjavajući križaljku.
Najbolji radovi ovoga projekta objavljeni su na školskoj mrežnoj stranici. Istražujući život Milka Cepelića, ali i radeći u izmijenjenim uvjetima, učenici i učitelji ovim su projektom pokazali kako je zajedničkim doprinosom moguće ostvariti i ostaviti u nasljeđe bogate i vrijedne sadržaje.
IZVOR: Kopljar, Mijo. Milko Cepelić (1853. – 1920.). Đakovo: Osnovna škola Milka Cepelića; Mijo Kopljar, 1995.