Novi Zakon o udžbenicima | Profil Klett

06. prosinac 2018.

Novi Zakon o udžbenicima

Autor: Maja Trinajstić

 

Nakladnici podupiru reformu, a Profil Klett ulaže u razvoj obrazovanja razvijajući suvremena rješenja, ali nije dobro što se priča o obrazovanju svela na masu i cijenu jer se time banalizira uloga knjige, navodi Petra Stipaničev Glamuzina, direktorica uredništva u Profil Klettu, u radioemisiji U mreži prvog - HRT1.

Marko Košiček, MZO, Petra Stipaničev Glamuzina, Profil Klett, Miro Petric, Alfa
Marko Košiček, MZO, Petra Stipaničev Glamuzina, Profil Klett, Miro Petric, Alfa

 

Vlada je sa sjednice u srijedu u saborsku proceduru uputila konačni prijedlog Zakona o udžbenicima i ostalim obrazovnim materijalima u osnovnim i srednjim školama koji bi trebao omogućiti lakše školske torbe i više digitalne nastave, a roditeljima manje troškove nabave udžbenika.

Konačni prijedlog usklađen je sa „svim primjedbama dobivenima u saborskoj raspravi te u Vladi”, rekla je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.
 

Cijena udžbenika određena masom i drugim parametrima

 

Predloženim se zakonom po prvi put definirala najviša cijena i masa kompleta udžbenika po razredima, a što je izazvalo dosta negativnih komentara stručne i šire javnosti. Tako bi najveća dopuštena masa svih obveznih udžbenika od prvog do četvrtog razreda osnovne škole iznosila tri kilograma, za peti i šesti razred pet, a za sedmi i osmi razred šest kilograma.

U odnosu na prvo čitanje revidirani su koeficijenti za izračun cijene te je, osim satnice, u izračun u obzir uzet i broj predmeta u razredima.
Tako bi u razrednoj nastavi, od 1. do 4. razreda, najviša cijena obveznih udžbenika iznosila 10 posto medijalne neto plaće u Hrvatskoj, navela je ministrica. Za 5. i 6. razred cijena bi bila 14 posto medijalne plaće, a za 7. i 8. razred 15,5 posto medijalne neto plaće.

O tome je u današnjoj emisiji govorio i Marko Košiček, glavni savjetnik ministrice znanosti i obrazovanja.

Samo udžbenik obvezan, radna bilježnica postaje 'drugi obrazovni materijal'

 

Prema prijedlogu zakona, Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobravalo bi samo udžbenike dok dopunska i pomoćna nastavna sredstva (radne bilježnice, zbirke, atlasi itd.) postaju drugi obrazovni materijali o čijem korištenju odlučuju škole odnosno učitelji, u skladu sa zahtjevima kurikuluma i autonomijom škola i učitelja.

 

Mišljenje je nakladnika, kako ističe Stipaničev Glamuzina, da nije provedeno sustavno istraživanje o njihovoj upotrebi u školama te da u školskim sustavima europskih zemalja, u čiju grupaciju pripada i Profil Klett, inzistiraju na upotrebi što više radnih materijala u nastavi. Poznato je da aktivno poučavanje rezultira razvojem svih vještina i kritičkog mišljenja, a da tome doprinose i kvalitetni, raznovrsni nastavni materijali.

 

Stipaničev Glamuzina isto je tako naglasila da je šteta što se uloga nakladnika stavlja isključivo u negativan kontekst, a poznato je da u svim razvijenim državama izdavači značajno doprinose napretku i razvoju obrazovanja i društva u cjelinu.

[Izvor: Hina]

 

Cijelu emisiju U mreži Prvog, HR1, 6. 12. 2018., 7:30 sati, poslušajte ovdje.

 

Dokumenti: 

Vezani Članci

Pogledajte tematski slične članke
Zanima nas

IZZI koracima u novu školsku godinu

Krenimo zajedno u dinamičnu i eksperimentalnu godinu u kojoj nas očekuju novi zahtjevi i izazovi. Naš izdavački program obogaćen je i materijalima za Školu za život, tu je i nova Informatika za redovnu nastavu, a ostale novine saznajte slijedeći poveznice u članku. Zakoračimo zajedno u IZZI svijet!

 

 

Vezani Sadržaj

Pogledajte našu ponudu sadržaja