Sunce ili „Žuti patuljak“, zvijezda u centru našega Sunčeva sustava, osnovni je izvor energije za život, a i preduvjet za odvijanje najvažnijih procesa na Zemlji. Ipak, pri dužem izlaganju sunčevim zrakama pojavljuju se i neke neželjene pojave.
Fotoprotektivno ponašanje
Odgovorno je ponašanje kojim se izbjegava izlaganje sunčevim zrakama u razdoblju od 10 do 17 sati jer je tada UV indeks zračenja najjači. U svakom slučaju i tada se preporučuje odijevanje primjerene odjeće te korištenje kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom.
Fotofobija
Ukazuje na intoleranciju na svjetlost. Naglasimo kako to nije bolest, već se javlja, primjerice, kao posljedica upalnog procesa oka ili migrene. Osobe koje imaju svijetlu boju očiju zbog manje količine pigmenta češće će imati fotofobiju nego osobe s tamnijom bojom očiju.
Fotoalergijske reakcije
Javljaju se kad imunološki sustav reagira na prisutnost fotoaktivne tvari. Tada se kao posljedica javlja oticanje i/ili upala na koži.
Fototoksične reakcije
Javljaju se kada fotoaktivno kemijsko sredstvo reagira izravno sa staničnim membranama kože i DNA molekulama. Za razliku od fotoalergijskih reakcija, pri fototoksičnim reakcijama ne dolazi do odgovora imunološkog sustava.
Fotoosjetljivost
Predstavlja pretjeranu osjetljivost koja dovodi do upale kože uzrokovane UV zračenjem u kombinaciji s drugim faktorima kao što su fotoaktivni lijekovi. U ovoj skupini se spominju i, primjerice, lijekovi poput ibuprofena, neke vrste antibiotika, diuretici, lijekovi za akne, sredstva protiv gljivica ili za dijabetes. Zato je prije odlaska na plažu potrebno detaljno pročitati upute uz lijek te se posavjetovati s liječnikom ili ljekarnikom.
Fotoalergijski dermatitis
Može se pojaviti u kombinaciji djelovanja sunčeve svjetlosti i tvari koje su nanesene na samu kožu, primjerice kreme ili losiona za sunčanje, raznih lijekova, mirisa i sl. Pri tome je potrebno obratiti pozornost na prisutnost eteričnih ulja koja u svom sastavu imaju tvar kumarin. Želite li uživati u mirisima ili se zaštiti od komaraca u ljetnim danima, svakako izbjegavajte eterična ulja bergamota, limuna, gorke ili slatke naranče, mandarine, limete i lavande te time izbjegnite mogućnost pojave ovog tipa dermatitisa. Premda se mogu čuti dobronamjerni savjeti u svakodnevnom razgovoru o koristi macerata gospine trave, on vam može uzrokovati više problema nego poželjne zaštite. Pripaziti i na namirnice koje konzumirate neposredno prije izlaganja suncu. Naime hrana bogata psoralenima (celer, mrkva, smokva, peršin) u dodiru s kožom može izazvati pojačanu fotoosjetljivost.
Želite li se kvalitetno pripremiti za dane provedene na plaži, neka vam se svakako na jelovniku nađu i namirnice bogate beta karotenom, vitaminom A, C i E te selenom i cinkom. U njihovom sastavu nalaze se antioksidativni nutrijenti koji će pozitivno utjecati na zdravlje kože i umanjiti štetno djelovanje sunčevih zraka na nju.
I za kraj ne zaboravite na plažu ponijeti vodu, šešir, kremu ili losion za sunčanje odgovarajućega zaštitnog faktora i madrac za napuhavanje, za dobru zabavu u ugodnom društvu na vašemu zasluženom godišnjem odmoru.
*Foto- potječe od grčke riječi phȏs 〈G phōtós〉: svjetlo, a kao prvi dio riječi znači: koji je u vezi sa svjetlom, koji se odnosi na svjetlo.