U stručni izlet u Aquatiku ̶ slatkovodni akvarij u Karlovcu hrabro smo uronili i ne znajući kakva nas sve iznenađenja očekuju 3. lipnja 2017. godine.
U društvu učitelja prirode, biologije i kemije iz prekrasne Slavonije, a uz vodstvo dr. sc. Gorana Jakšića, višega stručnog suradnika Aquatike, upoznali smo ovaj jedinstveni slatkovodni akvarij u Hrvatskoj. Aquatika predstavlja floru i faunu hrvatskih rijeka i jezera, geološku prošlost, tradicijsku kulturu i povijest porječja četiriju karlovačkih rijeka. Edukativne radionice pod nazivom Svijet 4 rijeke – istraživačko učenje u Aquatici održala je dr. sc. Diana Garašić.
Obilaskom akvarija istinski smo doživjeli i osjetili taj tajanstveni riječni svijet. Sama činjenica da u Aquatici obitava preko stotinu slatkovodnih ribljih vrsta, od čega je čak 40-tak endemskih, oko 5000 jedinki i da sve skupa teže oko 1000 kg, jednostavno budi poštovanje prema biološkoj raznolikosti ovoga akvarija.
Ondje je smještena i jedna od najugroženijih europskih riba kojoj prijeti izumiranje – kapelska svijetlica (Telestes karsticus, Marčić i Mrakovčić 2011.). Ova vrsta živi samo u Hrvatskoj gdje naseljava hladne, krške potoke dunavskoga slijeva na području Velike i Male Kapele, a taj areal rasprostranjenosti manji je od 1 km2. Osim naših autohtonih vrsta, upoznali smo i one invazivne – babušku, sunčanicu, bezribicu, kalifornijsku pastrvu i druge vrste te saznali da se širenje invazivnih stranih vrsta navodi kao drugi najveći razlog gubitka biološke raznolikosti, odmah nakon direktnog uništavanja staništa.
Nakon otkrivanja nepoznatog o poznatome, zaputili smo se na radionicu SVIJET 4 RIJEKE – istraživačko učenje u Aquatici pod vodstvom dr. sc. Diane Garašić. Kako i sam naslov radionice govori, upoznali smo jedan od modela istraživačkog učenja, uz primjenu suradničkog učenja te metodologije i instrumentarija koji se koriste u programu GLOBE.
Podijeljeni u nekoliko skupina, imali smo priliku raditi na zanimljivim projektnim zadatcima. Na uzorcima vode iz najvećega akvarija u Aquatici mjerili smo temperaturu vode, određivali prozirnost, pH-vrijednost i električnu vodljivost. Odredili smo i količinu otopljenog kisika kao i alkalitet. Dobivene rezultate i način kako zadani projekt uspješno primijeniti u nastavi prezentirali smo međusobno te donijeli zanimljive zaključke i predložili metode koje se mogu primijeniti u nastavi prirode, biologije i kemije.
Nakon inspirativno-edukativnog vodstva svijetom Aquatike i istraživačko-radne atmosfere radionice uživali smo u pravom ljetnom danu uz obalu Korane.
Na svega 10-tak minuta lagane šetnje od Aquatike smjestio se prekrasan Arboretum, dendrološki park prirode s više od 1000 sadnica stabala i ukrasnog grmlja Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac. Ravnateljica škole Đurđica Janjanin, dipl. ing., s velikim nas je ponosom upoznala s poviješću Arboretuma koja seže 30-tak godina unatrag te njegovim iznimnim bogatstvom. Naime, Arboretum se može pohvaliti velikim brojem biljaka koje inače ne obitavaju na ovim prostorima, ali su se uz adekvatnu brigu vrijednih učenika i njihovih nastavnika prilagodili našoj kontinentalnoj klimi te sada uljepšavaju ovaj grad na četiri rijeke.
Želite li i vi upoznati bogatstvo biljnog svijeta ovog Arboretuma, sudjelovati u brojnim edukativnim radionicama, upoznati se s meteorološkom stanicom ili sudjelovati u Tjednu botaničkih vrtova, učenici i učitelji Šumarske i drvodjeljske škole Karlovac pozivaju vas i žele dobrodošlicu.
Nakon ovako inspirativnog i edukacijom bogatog dana sigurni smo da će od sada nastava prirode, biologije i kemije biti još zanimljivija. Svoja iskustva, doživljaje i znanja stečena na ovome stručnome skupu učitelji će prenijeti i u svoje razrede te se prvom prilikom sa svojim učenicima zaputiti u Karlovac. Karlovac svojim bogatim sadržajima postaje grad edukacije, stoga svakako upoznajte stari grad Dubovac, posjetite Teslinu klupu te zaplovite na lađi Kupom nekadašnjim žitnim putem.